Jakich przypraw użyć do pizzy?
Pizza to dzisiaj bardzo popularna przekąska. Warto wiedzieć, że jej początki sięgają starożytnej Grecji, gdzie tworzono okrągłe placki przyprawiane oliwą i ziołami. Dopiero później dotarły one do dzisiejszych Włoch. Tutaj zaczęto urozmaicać przepisy dodając różne składniki. To we Włoszech nadano im nazwę "pizzy". Na całym świecie stała się popularną potrawą, bez której nie wyobrażamy sobie kuchni włoskiej.
Przyprawy do pizzy – propozycje
Najpopularniejszymi przyprawami dodawanymi do pizzy są:
- Tymianek podkreśli smak pizzy za sprawą delikatnego aromatu przypominającego goździki. Ostry i ciepły aromat tymianku doskonale łączy się z cytryną, czosnkiem czy bazylią. Za sprawą lotnego olejku – tymolu charakteryzuje się odświeżającym smakiem.
- Oregano posiada ciepły i lekko gorzki smak, intensywność aromatu różni się w zależności od odmiany. Silny smak dobrej jakości oregano może nawet znieczulić język. Do potraw stosuje się zwykle liście w suszonej postaci, ponieważ posiadają lepszy smak. Nada pizzy unikatowy posmak.
- Papryka czerwona doda przede wszystkim pikantności potrawie.
- Bazylia charakteryzuje się silnym, ostrym, słodkim zapachem. Może tez mieć aromat anyżu i goździka. Pizza dzięki niej stanie się orzeźwiającą i apetyczną potrawą. Aromat bazylii pozwala na łączenie jej z pomidorami (można spotkać się z określeniem "zioło pomidorowe").
- Czosnek nada naszej pizzy ostrości i specyficznego zapachu za sprawą olejku lotnego. Należy jednak zachować umiar w stosowaniu tej przyprawy, ponieważ intensywny aromat czosnku może podziałać nawet drażniąco.
- Kolendrę cechuje słodki i aromatyczny zapach. Warto jednak wiedzieć, że jest on charakterystyczny wyłącznie dla dojrzałych nasion. Liście kolendry również mają specyficzną woń. Nasiona są słodkie i łagodne, można odczuć posmak pomarańczy. Komponują się z innymi ostrymi przyprawami. Kolendrę najlepiej kupić w całości, ponieważ jest wtedy krucha. Kolendra w postaci mielonej powinna być szczelnie przechowywana, żeby nie utracić aromatu.
- Cząber to przyprawa o wyrazistym i pikantnym smaku. Wyróżniamy cząber letni (łagodniejszy) i cząber zimowy (mocniejszy).
- Gorczyca doda pizzy aromatycznego, gorzkawego smaku w zależności od odmiany, którą użyjemy: biała (najłagodniejsza), czarna (ostrzejsza), brązowa (ostra, pikantna).
- Cebula urozmaici smak pizzy za sprawą charakterystycznego aromatu. Generalnie ma ostry-gorzki smak. Delikatnie wzbogaci potrawę.
- Rozmaryn to przede wszystkim silny, lekko sosnowy smak, odrobinę słodszy od mięty. Można doszukać się w nim posmaku imbiru. Idealnie podniesie oraz dopełni smak warzyw i przypraw zastosowanych w pizzy. Liści rozmarynu można użyć również do dekoracji.
- Pieprz ziołowy doda ostrości pizzy, a ponadto wzbogaci ją o ziołowy aromat. Wysoce aromatyczna mieszanka sprawi, że pizza nie będzie mdła.
Stosowanie przypraw w pizzy sprawi, że urozmaicimy jej smak, a także wygląd. Dodatkowo wzbogacimy potrawę w witaminy i wartości odżywcze. Przyprawy są niezastąpionym dodatkiem w kuchni.