Trwa ładowanie...

Jak zrobić idealną bruschettę

Znajdziemy ją w menu niemal każdej włoskiej restauracji, gdzie posiłek zazwyczaj zaczyna się od przegryzienia grzanki z chleba posmarowanego oliwą i czosnkiem, później zaserwowanego z pomidorami oraz bazylią. Przygotowanie pysznej bruschetty nie należy do skomplikowanych zadań, ale dla końcowego sukcesu ważny jest dobór odpowiednich składników.

Przygotowanie bruschetty jest bardzo prostePrzygotowanie bruschetty jest bardzo prosteŹródło: 123RF
d3r3fih
d3r3fih

Historia bruschetty jest pełna tajemnic oraz niedomówień. Dotyczą one zarówno miejsca, jak i czasu narodzin receptury tego specjału. Mieszkańcy Toskanii, Kalabrii i Apulii upierają się, że to właśnie w ich regionie po raz pierwszy raczono się pysznymi, zapieczonymi kanapkami. Podobne przekonanie panuje w umbryjskim mieście Spello, gdzie co roku, 2 lutego, organizowane jest święto zwane Sagra Della Bruschetta.

Wiele tropów prowadzi jednak do Rzymu, gdzie już w starożytności powszechnie jadano chleb moczony w oliwie. Nazwa bruschetta wywodzi się zresztą od starorzymskiego słowa "bruscare", czyli opiekać na węglach. Kiedy w ten sposób zaczęto przyrządzać popularny dziś specjał? Prawdopodobnie w XV wieku, a zwyczaj narodził się wśród pracujących na plantacjach oliwek i w olejarniach robotników, którzy opiekali nad ogniskami kawałki chleba, po czym polewali je oliwą, posypywali solą i konsumowali.

Z czasem receptura bruschetty ewoluowała. Pieczywo przed lub po zapieczeniu smarowano aromatycznym czosnkiem, a grzanki zaczęto jeść z rozmaitymi dodatkami, zazwyczaj pomidorami, bazylią i mozzarellą, choć w zależności od regionu wzbogacano je także pieczarkami, oliwkami, serem kozim, gorgonzolą, salami czy szynką parmeńską. Dziś "wariacje" na temat bruschetty wymyślają najsłynniejsi szefowie kuchni, choćby Jamie Oliver, który proponuje podawać ją m.in. z cieniutko pokrojonymi cytrynami.

Włoskie przysmaki

A jak zrobić najbardziej klasyczną wersję tego włoskiego przysmaku?

d3r3fih

Kluczowe składniki

Kluczem do sukcesu są odpowiednie składniki. Bazę bruschetty stanowi oczywiście pieczywo. Do jej przygotowania możemy wykorzystać tradycyjny chleb na zakwasie, nawet lekko czerstwy. Jednak bardziej włoskim rozwiązaniem będzie ciabatta, czyli płaska bułka o chrupiącej skórce i miękkim, wilgotnym miąższu. Warto upiec ją samodzielnie, co nie jest trudnym zadaniem.

Przesiewamy pół kilograma pszennej mąki chlebowej, dodajemy do niej opakowanie suszonych drożdży i 1-2 łyżeczki soli, mieszamy, a następnie dolewamy 400 ml letniej wody. Zagniatamy ciasto, na koniec dolewając 20 ml oliwy. Gdy masa będzie bardzo luźna, przekładamy ją do miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na dwie godziny w ciepłe miejsce.

Po tym czasie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wylewamy ciasto i lekko formujemy podłużne bułki. Znów je przykrywamy i odstawiamy na godzinę. Po wyrośnięciu wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 stopni, na 20-25 minut.

Ważnym składnikiem bruschetty jest również oliwa z oliwek, dlatego warto zadbać o produkt wysokiej jakości. Powinna być uzyskana z pierwszego tłoczenia na zimno, na etykiecie jest wówczas określana jako "extra vergine". Warto również zapoznać się z innymi zamieszczonymi tam informacjami, np. na temat kraju producenta i pochodzenia oliwek. Najlepiej, gdyby zarówno ich zbiór, jak i przeróbka odbywają się w tym samym miejscu. O jakości oliwy świadczą też certyfikaty, choćby DOP, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia.

d3r3fih

Na ostateczny smak bruchsetty wpływają również inne dodatki, zwłaszcza pomidory. Powinny być jak najbardziej dojrzałe, słodkie i aromatyczne, dobrze sprawdzają się śliwkowe, malinowe lub czereśniowe.

Bruschetta 123RF
Źródło: 123RF

Przepis na bruschettę

Przygotowanie bruschetty jest bardzo proste. 2-3 pomidory sparzamy i obieramy, a następnie pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w dość grubą kostkę. Dodajemy do nich garść poszarpanych liści bazylii, trochę oliwy oraz świeżo zmielonej soli. Mieszamy i odstawiamy.

d3r3fih

Ciabattę kroimy na kromki o grubości około 1,5 cm. Skrapiamy je oliwą i podpiekamy na grillu, patelni grillowej albo w piekarniku. Z obu stron powinny być złote i chrupiące, ale wnętrze musi pozostać dość miękkie. Następnie każdą grzankę smarujemy ząbkiem czosnku, który możemy też przetrzeć przez praskę i wetrzeć w pieczywo, jednak wtedy jego smak będzie bardziej intensywny, co nie wszystkim musi odpowiadać.

Na koniec kromki polewamy oliwą, po czym nakładamy na nie pomidory z bazylią. Tak przygotowaną bruschettę od razu podajemy na stół.

To najbardziej klasyczna wersja tego przysmaku. Można ją jednak dowolnie modyfikować, np. dodając przed zapieczeniem mozzarellę albo ser kozi. Włosi chętnie przyrządzają bruschettę z wędliną – salami, szynką czy pikantnymi kiełbaskami. Kanapki często smaruje się bazyliowym pesto lub pastą z oliwek, ewentualnie bakłażanów. W nowocześniejszych odsłonach włoskiego specjału pojawia się nim np. awokado i wędzony łosoś. Ciekawym dodatkiem są podsmażone grzyby, choćby popularne pieczarki.

d3r3fih

Bruschetta lubi też aromatyczne przyprawy, dobrze komponuje się z nią zwłaszcza oregano, ale można też użyć świeżych liści kolendry czy majeranku. W wielu przepisach pojawia się także oliwa truflowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3r3fih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r3fih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj