Jak wykorzystać w kuchni orzechy makadamia?
Z ich twardą skorupką nie zawsze radzi sobie nawet dziadek do orzechów. Jednak warto się pomęczyć, bo wnętrze skrywa nasiona o wyjątkowo delikatnym, kremowo-maślanym smaku. Orzechy makadamia mogą być zarówno pyszną przekąską, jak i znakomitym dodatkiem do kremów, lodów, ciast, sałatek czy… zup.
Świat Zachodu dość późno odkrył walory owoców wiecznie zielonego drzewa z rodziny srebrnikowców, pierwotnie porastającego podzwrotnikowe rejony wybrzeża Australii. Dopiero w połowie XX wieku opisał je pochodzący ze Szkocji botanik Walter Hill, który nadał roślinie nazwę na cześć przyjaciela, Johna Macadama.
Pysznymi nasionami skrytymi pod bardzo twardą, niezwykle trudną do rozłupania skorupką, znacznie wcześniej zajadali się rdzenni mieszkańcy Antypodów. Aborygeni cenili orzechy makadamia nie tylko ze względu na smak – wyciskany z nich olej stanowił podstawowy składnik farb służących do rytualnych malowideł na skórze, ale był również uznawany za skuteczne remedium na wiele problemów dermatologicznych.
Dziś pyszne, kremowo-maślane nasiona są chętnie spożywane na całym świecie. Owoce i tłoczony z nich olej robią też furorę w branży kosmetycznej, dlatego błyskawicznie rośnie powierzchnia upraw makadamii. Największym jej producentem pozostaje Australia, ale duże plantacje tych roślin można spotkać także na Hawajach czy w Republice Południowej Afryki.
Orzechy na długo zachowają świeżość
Orzechy makadamia – wartości odżywcze
Nasiona makadamii są nie tylko interesującym produktem spożywczym, ale również skarbnicą cennych dla zdrowia składników odżywczych. Wśród orzechów stanowią najbogatsze źródło tłuszczów (ich zawartość sięga 70 proc.), głównie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których dominuje kwas oleinowy. To związek pozytywnie wpływający na układ pokarmowy, obniżający poziom "złego" cholesterolu LDL, uczestniczący w procesach tworzenia i regeneracji komórek, a także działający przeciwnowotworowo. Podobnie jak inne obecne w orzechach makadamia kwasy tłuszczowe (w tym palmitooleinowy i ikozenowy) wspiera również pracę mózgu oraz całego układu nerwowego, wspomaga wzrok, przeciwdziała alergiom i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu pomaga w walce z otyłością.
Nasiona pochodzącego z Australii drzewa dostarczają także sporo wartościowego białka oraz błonnika, który zwiększa objętość w żołądku, wywołuje uczucie sytości i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit – poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania.
W orzechach makademia nie brakuje też składników mineralnych, zwłaszcza magnezu (zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego czy mięśni), żelaza (wspiera system odpornościowy, jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny) oraz fosforu (pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i kości).
Jak wszystkie orzechy, także nasiona makadamii zawierają mnóstwo witamin, w tym witaminy E (czyli silnego antyoksydantu neutralizującego wolne rodniki, w efekcie spowalniającego procesy starzenia i powstrzymującego rozwój wielu chorób cywilizacyjnych) oraz witamin z grupy B, które wspierają układ nerwowy i metabolizm energetyczny, korzystnie wpływają na stan skóry, włosów, paznokci.
Orzechy makadamia w kuchni
To produkt uniwersalny. Ze względu na delikatny, słodkawy i jednocześnie lekko maślany smak orzechy makadamia świetnie sprawdzają się jako pyszna, pożywna przekąska, na długo zapewniająca uczucie sytości. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi solidną dawkę energii, warto je wcześniej podprażyć i zmielić lub posiekać, a następnie dodać do porannej owsianki czy granoli.
Przygotujemy z nich także smaczne smarowidło, idealne na kanapkę lub jako nadzienie do ciasta. Dwie szklanki orzechów wysypujemy na blaszkę do pieczenia i wstawiamy na około 10 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Co pewien czas warto je przemieszać, by się za bardzo nie przypiekły – powinny być złote, a nie ciemnobrązowe, w przeciwnym razie staną się gorzkie. Po ostygnięciu przekładamy orzechy do blendera o dużej mocy i mielimy, dolewając trochę oleju roślinnego (np. słonecznikowego lub orzechowego), aż do czasu, gdy masa nabierze pożądanej, aksamitnej konsystencji. Pod koniec, w zależności od naszych upodobań smakowych, możemy dodać szczyptę soli oraz łyżeczkę miodu lub syropu klonowego. Smarowidło przekładamy do słoika i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Orzechy makadamia, w całości lub po zmieleniu, to również smakowity dodatek do ciast (szczególnie typu brownie), pieczywa (np. chleba bananowego), ciasteczek czy aromatycznych deserów. Wzbogacą lody, domowe batoniki i rozmaite „kulki mocy”. Miłośnicy słodyczy mogą je podprażyć i zanurzyć w czekoladzie (najlepiej gorzkiej), rozpuszczonej w kąpieli wodnej. Po ostygnięciu staną się pyszną przegryzką.
Nasiona drzewa makadamia wykorzystamy także w daniach wytrawnych, np. w kotletach mielonych. Do mięsa dodajemy wówczas trochę posiekanych orzechów, które w takiej potrawie dobrze komponują się z kolendrą i chili. Podprażone i posiekane staną się smakowitą posypką do specjałów z makaronem, choćby pappardelle z szynką parmeńską, czosnkiem oraz śmietaną.
Orzechy makadamia wzbogacą też smak sałatek, owocowych (za ananasem, bananem, gruszką i limonką) czy warzywnych (z sałatą rzymską, serem pleśniowym, awokado, czerwoną cebulą i winegretem). Możemy również wykorzystać je do przyrządzenia zupy-krem: podsmażamy ziemniaki, pora i cebulę, dodajemy je do bulionu warzywnego, gotujemy około 20 minut, dorzucamy solidną porcję orzechów makadamia, po czym blendujemy na gładką masę ze śmietaną kremówką.