Trwa ładowanie...
10-04-2009 11:47

Jaja jak malowane

Pisanki przyozdabiać można na wiele różnych sposobów. Jednak jak by tego nie robić, jedno jest pewne. Gdy te kolorowe jaja pojawią się w polskim domu to znak, że mamy Wielkanoc.

Jaja jak malowaneŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3tq160
d3tq160

Pisanki przyozdabiać można na wiele różnych sposobów. Jednak jak by tego nie robić, jedno jest pewne. Gdy te kolorowe jaja pojawią się w polskim domu to znak, że mamy Wielkanoc.

W Polsce pierwsze pisanki zaczęły powstawać dopiero około X wieku. Sam zwyczaj zapoczątkowany został w Persji (ozdobione ptasie jaja odkryto w wykopaliskach szacowanych na 4 tysiące lat) i początkowo nie miał nic wspólnego ze świętami Wielkiej Nocy. Faktem jest jednak, że z czasem malowanie jaj zyskało niezwykłą symbolikę. Jednoznacznie kojarzone są teraz ze Wielkanocą, rodzącym się życiem, a więc zmartwychwstaniem, radością i nadzieją.

Po prostu maluj

Najprostszym sposobem przyozdobienia świątecznego jaja jest po prostu malowanie. Najmłodsi domownicy potrafią wymyślać prawdziwie fantazyjne wzory, wykorzystując do tego zwykłe flamastry. Nieco starsze osoby wykorzystują gotowe farbki, które doskonale nadają się do jaj o bielszej skorupce.

Jak się do tego zabrać? Jaja gotujemy na twardo. Niektórzy wychodzą z założenia, że już wtedy najlepiej jest dodać barwnik. Można, ale ile trzeba mieć garnków! Zdecydowanie łatwiej jest rozpuścić proszek w wybranych kolorach w kilku szklankach wody - oczywiście dodając do każdego naczynia łyżkę octu. Następnie wrzucamy jaja i proszę! Po kilkunastu minutach mamy różnokolorowe jajka zwane kraszankami.

d3tq160

Dawniej osiągnięcie pełnej palety barw było znacznie trudniejsze. Zamiast gotowych barwników, których przed wiekami oczywiście nie było, stosowano łupiny cebuli, płatki kwiatów, kory różnych drzew, łupiny orzechów, listki roślin, pędy żyta, sok z buraka oraz wiele innych.

Wydrap i zalej woskiem

Niestety, metoda barwienia całych jajek ma jedną wadę. Nasze pisanki są bardzo... monotematyczne. Możemy to zmienić na przykład za pomocą noża (nie jest to więc przepis dla dzieci). Ostrzem da się wyskrobać najbardziej fantazyjne wzory. Zajmuje to jednak sporo czasu. Poza tym potrzebna jest nie tylko cierpliwość, ale i delikatne podejście do tematu. W końcu to tylko jajka i może się zdarzyć, że podczas wydrapywania po prostu pękną.

Twórcze podejście do tematu można także osiągnąć stosując wosk. Rozpuszczamy go i za pomocą cienkiego rysika (wystarczy wbić w patyczek szpilkę), nanosimy go na powierzchnię skorupki. W ten sposób tworzymy niepowtarzalne wzory.

Tutaj jednak mała uwaga. Wosk bardzo szybko zastyga. Dobrze jest więc malować metodą małych kresek lub punkcików. Gdy osiągniemy pożądany efekt - wrzucamy nasze jajka do szklanek z farbami. Po kilkunastu minutach jajka wyciągamy. Teraz wystarczy przetrzeć szmatką i gotowe.

d3tq160

Oklej czym się da

Właściwie, kto powiedział, że pisanki muszą być malowane? W wielu sklepach można kupić naklejki na jajka wielkanocne. Chociaż... Po co kupować, skoro można zrobić coś samemu? To idealny pomysł dla najmłodszych domowników, bo to oni mają największą fantazję. Wystarczy dać im takie możliwości. Podsunąć wycinanki, kawałek waty, trawy... Pomocne okazać się mogą także flamastry, kredki i klej lub bezbarwna taśma. Wszystko nada się do stworzenia niepowtarzalnego wzoru.

Popuśćcie wodze fantazji. W końcu w świętach najważniejszy jest nastrój, który spędzamy wspólnie, w gronie najbliższych. Nie tylko podczas biesiadowania, ale i wielkanocnych przygotowań.

qk

fot. AFP

d3tq160
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tq160
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj