Jadalne talerze - ekologiczna alternatywa dla naczyń
Artykuły użytku jednorazowe to domena współczesnego świata. Niestety, tego typu wygodne rozwiązania z używaniem plastikowych kubeczków lub pojemników niesie ze sobą tony odpadów niebezpiecznych dla środowiska. Ekologiczną alternatywę proponuje młynarz-wynalazca.
Artykuły użytku jednorazowe to domena współczesnego świata. Niestety, tego typu wygodne rozwiązania, czyli używanie plastikowych kubeczków lub pojemników niosą ze sobą tony odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci. Ekologiczną alternatywę proponuje młynarz-wynalazca.
Jerzy Wysocki pochodzi z rodziny, która od ponad stu lat zajmuje się tradycyjnym wyrobem mąki. Jego praca stała się jednocześnie jego pasją i motorem do podejmowania nowych wyzwań. Jednym z nich są jadalne talerze. Pomysł na takie nietuzinkowe wyposażenie kuchni zrodził się podczas obserwacji codziennych zajęć w młynie. W trakcie produkcji powstają bowiem spore ilości produktów ubocznych - najczęściej niewykorzystywanych otrębów. Odpady okazały się być jednak świetnym materiałem do stworzenia jednorazowych, jadalnych talerzy i miseczek.
Naczynia są całkowicie biodegradowalne, czyli ulegają pełnemu rozkładowi zaledwie w ciągu miesiąca. Zaletą Biotrem (bo pod taką nazwą funkcjonują na rynku) jest nie tylko ich ciekawy wygląd, ale także wyjątkowy zapach świeżo upieczonego chleba. Produkty są tworzone jedynie z otrąb pszennych i nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przenikać do żywności. Ponadto mają doskonałe właściwości izolacyjne - chronią użytkowników przed poparzeniem rąk.
Młynarz przyznaje, że zastosowanie otrębów daje niesamowicie duże możliwości. Jego zdaniem to potencjał na globalny biznes. W planach ma kolekcje smakowe m.in. z dodatkiem czosnku, a także wykorzystanie odpadów w przemyśle meblarskim.
x-news.pl/mp/WP Kuchnia