Groszek cukrowy - właściwości, zastosowanie, cena
Jedyne warzywo, które można jeść na surowo, razem ze strączkiem. Niezwykle smaczne i bardzo zdrowe. O kim mowa? Groszek cukrowy - dawniej królewski przysmak, dzisiaj króluje u szefów kuchni. Dzięki niemu potrawy stają się soczyste i chrupkie, świetnie smakuje też jako samodzielna przekąska. Jakie są właściwości groszku cukrowego, z czym podawać oraz jakie korzyści zdrowotne przyniesie spożywanie go, w artykule poniżej.
Groszek cukrowy - czym jest?
Groszek cukrowy jest odmianą zielonego groszku. Jego właściwości cenione są od wieków. Dawniej uprawiany głównie w Indiach i w Chinach, w Europie znany jest od średniowiecza. Stanowił królewski przysmak, dzisiaj każdy może się nim zajadać. Możemy go uprawiać zarówno w przydomowym ogrodzie, jak też posadzić w skrzynce na balkonie.
Uprawa groszku cukrowego nie jest trudna, najważniejsze jest usytuowanie go w słonecznym miejscu, i osłonienie przed wiatrem. Najlepiej siać go wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że powinniśmy ograniczyć podlewanie rośliny, zanim pojawią się kwiaty. Następnie powinniśmy podlewać go często i regularnie, aż do momentu zbierania go, tj. po około 60 - 80 dniach od posiania. Zwykle groszek cukrowy wymaga wzmocnienia w postaci podpórek.
Groszek cukrowy - właściwości
Groszek cukrowy jest źródłem wielu witamin i mikroelementów, przynoszącym korzyści dla zdrowia. Wśród nich jest między innymi potas, pozytywnie wpływający na serce i ciśnienie tętnicze krwi. Jest bogaty w witaminę C - w jednej szklance groszku cukrowego znajduje się jej około 50 mg, co zapewnia ponad połowę zalecanej dziennej dawki tej witaminy.
W groszku cukrowym znajduje się wiele witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6 oraz B9), odpowiedzialnych między innymi za układ nerwowy, oraz witaminę A i E, będącymi źródłem urody. Dzięki zawartości luteiny groszek cukrowy wywiera korzystne działanie na wzrok. Jest też bogaty w białko, dzięki czemu może stanowić doskonale uzupełnienie diety sportowców, wegetarian i wegan.
Groszek cukrowy zawiera również tak cenne minerały, jak magnez, żelazo, fosfor, wapń oraz cynk, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest również źródłem błonnika, który wspiera działanie układu trawiennego, krążenia, oraz obniża poziom złego cholesterolu (LDL).
Warzywo to dodatkowo zawiera węglowodany złożone, które na długi czas utrzymują poziom cukru na odpowiednim poziomie, co z kolei zapewnia energię.
Jak gotować groszek cukrowy?
Choć groszek cukrowy można spożywać na surowo, można go także gotować i podawać do dań jako warzywny dodatek, zamiast, na przykład, fasolki szparagowej. Jest to bardzo proste - wystarczy w garnku o pojemności około 1,5 l zagotować wodę, przyprawioną szczyptą soli oraz cukru. Groszek dokładnie myjemy i obcinamy twarde końcówki, wrzucamy do wrzącej wody.
Aby zachować naturalny, zielony kolor groszku cukrowego, warto do wody dodać kilka kropel octu lub kwasku cytrynowego. Czas gotowania to od 3 do 5 minut. Ugotowany groszek cukrowy można do smaku posolić lub podawać z bułką tartą. Groszek cukrowy stanowi wspaniały dodatek do kotletów, mięs oraz ryb. Może być także doskonałym uzupełnieniem potraw wegańskich i wegetariańskich, jak np. burgerów z ciecierzycy lub placków warzywnych.
Groszek cukrowy - przechowywanie
Wartość groszku cukrowego jest zależna od sposobu przechowywania. Aby zachować wszystkie składniki odżywcze, najlepiej jest kupić świeży i zjeść go tego samego dnia. Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy przechowywać go w lodówce w szczelnie zamkniętym pudełku, wyłożonym zmoczonym ręcznikiem kuchennym.
Groszek cukrowy - cena
Cena groszku cukrowego to około 45 zł za kilogram, ale zależy indywidualnie od danego sklepu. Jest dostępny w większości supermarketów i sklepów osiedlowych.