Gotowana kukurydza. Miękka, pyszna i maślana
Kukurydza jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych, także kwasów omega-3. Spożywamy ją głównie pod postacią płatków, kasz i mąki kukurydzianej lub z puszki. Jednak w sezonie warto jeść ugotowane kolby jako do dania głównego lub roli warzywnej przegryzki. Jak przygotować kukurydzę, by nie była twarda? Poznaj prosty trik.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Świeżą kukurydzę poznasz po tym, że jej kolba pokryta jest zielonymi liśćmi, a jej długie "włosy" sprawiają wrażenie wilgotnych. Dobre kolby są gładkie, a ich ziarna ściśle przylegają do siebie. Nie kupuj kukurydzy, której kolby pokryte są żółtymi liśćmi, gdyż świadczy to o tym, że są już stare.
Przed ugotowaniem kukurydzy, warto włożyć ją na godzinę do zimnej wody, a następnie gotować przez 10–15 minut, a do wody dodać cukier, a nie sól. Im kolby są młodsze, tym krócej powinniśmy je gotować. Drugim sposobem na przygotowanie tego warzywa jest ugotowanie go w mieszance wody i mleka w proporcjach pół na pół. Młoda kukurydza jest podana tylko z solą, pieprzem i roztopionym masłem.
Ziarna kukurydzy można także marynować, konserwować, a kolby zamrażać, by w zimie cieszyć się ich smakiem. Są one również świetnym składnikiem kremowych zup, sałatek i zapiekanek, a młode, kilkucentymetrowe kolby można zamarynować i podawać w całości w roli przystawki lub jako dodatek do mięsnego dania głównego.
Zobacz też: Jak myć warzywa i owoce
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.