Fałszywy miód czyha wszędzie. Oto, jak go rozpoznać
Korzyści zdrowotne płynące ze spożywania miodu są po prostu niezliczone. Ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwbakteryjne i obkurczające, a także zwalcza różne schorzenia i choroby. Pod warunkiem, że mamy do czynienia z tym prawdziwym, a nie sztucznie wyprodukowanym miodem, który nie ma żadnych wartości odżywczych. Podpowiadamy, jak sprawdzić rodzaj miodu.
Uważnie przeczytaj etykietę
Zanim kupisz miód, dla pewności najpierw przeczytaj etykietę. Producenci są zobowiązani do poinformowania o składzie produktu i procentowej ilości poszczególnych składników. - Miody wytwarzane poprzez procesy chemiczne są o wiele bardziej kaloryczne, nie skąpi się im konserwantów, a przede wszystkim brakuje w nich wartości odżywczych i leczniczych – podkreśla Ewa Wijatkowska, dietetyk i doradca odżywiania.
Krystalizacja
Podczas gdy prawdziwy miód krystalizuje się z upływem czasu (najczęściej w ciągu ok. 2-4 miesięcy), sztuczny zachowuje płynną konsystencję przypominającą syrop.
Eksperyment z wodą
Dodaj miód do ciepłej wody. Jeśli się nie rozpuści, jest fałszywy, ponieważ prawdziwy miód rozpuszcza się w wodzie i po ochłodzeniu wody gęstnieje na dnie pojemnika.
Karmelizacja
Podgrzej kilka łyżeczek miodu w kuchence mikrofalowej. Prawdziwy miód skrystalizuje się. Sztuczny spieni i wytworzą się na nim bąbelki.
Eksperyment z chlebem
Rozsmaruj odrobinę miodu na kromce świeżego chleba. Jeśli miód będzie naturalny, to chleb stwardnieje. W przypadku sztucznego miodu powierzchnia chleba stanie się wilgotna.
Eksperyment z papierem
Sztuczny miód jest bogaty w wodę. Na kartce umieść kilka kropli miodu. Jeśli się wchłonie w kartkę, to oznacza, że jest sztuczny. Naturalny miód nie wchłonie się w papier.
Rodzaj miodu można rozpoznać także po kolorze i konsystencji. Bardzo jasny lub zbyt karmelowy oznacza, że mamy do czynienia ze sztucznym miodem. Jeśli miód jest przezroczystegy i zbyt płynny, mimo tego że na sklepowej półce stoi od kilku miesięcy, to również świadczy o tym, że ma niewiele wspólnego z prawdziwym miodem.