Fakty o truskawkach. Musisz je znać, zanim kupisz owoce
Czerwiec to czas, gdy wraz z latem przychodzą sezonowe owoce i warzywa. Szczególną popularnością cieszą się truskawki – kuszą zapachem, wyglądem i smakiem. Dają szerokie pole do popisu w kuchni. W dodatku są skarbnicą cennych dla zdrowia składników – co udowadnia w naszej rozmowie Agata Lewandowska, dietetyk z poradni Dietosfera. Ekspertka radzi też, jakich błędów unikać w trakcie zakupu i przygotowania tych produktów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Co daje nam jedzenie sezonowych truskawek?
Truskawki są nie tylko smaczne i słodkie. Jedzone regularnie dostarczają m.in. sporo witaminy C, która wspomaga naszą odporność oraz kondycję skóry. Są również źródłem polifenoli. Substancje te zwalczają wolne rodniki, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka poważnych chorób oraz przedwczesnego starzenia. W truskawkach znajdziemy też błonnik wspomagający pracę jelit. Warto podkreślić, że najwięcej wartości mają świeże truskawki. Ponadto im szybciej je zjemy od zerwania z krzaka, tym lepiej. Truskawki w formie kompotu, upieczone w cieście itp. tracą część cennych składników – m.in. wspomnianą witaminę C, która nie lubi wysokich temperatur.
Czym kierować się przy zakupie tych owoców i jakich błędów nie popełniać?
Kupując owoce na wolno stojących straganach, zwróćmy uwagę na pogodę. Jeśli dzień jest gorący lub bardzo wilgotny, po truskawki najlepiej wybrać się rano - im krócej będą leżeć w niekorzystnych warunkach, tym później się zepsują. Polecam obejrzeć owoce, czy nie są nadgniłe lub spleśniałe. Ich spożycie, nawet po odkrojeniu kawałka z widoczną pleśnią, grozi problemami zdrowotnymi. Najlepiej kupować truskawki, które nie są poobijane i umazane wypływającym sokiem. Warto transportować je w sztywnym pojemniku, wiaderku lub łubiance. Przed dalszym przechowywaniem, zgniecione czy nadpsute owoce należy usunąć, ponieważ wtedy pozostałe dłużej nam poleżą. Wystarczy kilka pogniecionych lub nadpsutych owoców, żeby pleśń szybko opanowała całą łubiankę.
Komu szczególnie polecane są te owoce?
Zdecydowanie osobom na dietach odchudzających - 100 g tych pysznych owoców dostarcza jedynie około 28 kcal. Są przy tym słodkie i mogą stać się elementem niskokalorycznych deserów. Warto podawać je dzieciom, najlepiej na surowo - luzem, w postaci sałatki owocowej albo koktajlu. Niestety, muszą z nich zrezygnować niektóre osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, gdzie ogranicza się surowe warzywa i owoce oraz błonnik.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.