Egzotyczne grzyby w polskiej kuchni
Konkurencja dla polskich darów lasu
Mun
Suszone grzyby mun na naszych sklepowych półkach pojawiły się jakieś 30 lat temu. Przywędrowały do nas z Chin, gdzie od wieków są jednym z najczęściej używanych składników wielu dań. Chińska medycyna ludowa przypisuje im wiele właściwości prozdrowotnych. Grzyby mun mają charakterystyczną żelatynową konsystencję, jednocześnie są twardawe, chrupiące i wspaniale chłoną smaki i zapachy produktów, z którymi są podawane. Przed dodaniem ich do potraw, grzyby należy najpierw namoczyć. Zwiększą swą objętość kilkakrotnie, ale ich konsystencja nie ulegnie zmianie. Świetnie komponują się z ostrymi, wyrazistymi przyprawami.
Makaron z warzywami i grzybami mun
Składniki: 250 gramów chińskiego makaronu z mąki pszennej, papryka czerwona, papryka żółta, kilka grzybów mun (wcześniej namoczonych), marchewka, łodyga selera naciowego, dwie szalotki, posiekane dwa ząbki czosnku, dwie łyżki startego imbiru, kilka pędów bambusa z puszki, sos sojowy, łyżeczka chińskiej przyprawy pięciu smaków, olej arachidowy i sezamowy, sól, pieprz.
Na patelni podgrzewamy dwie łyżki oleju arachidowego, podsmażamy na nim czosnek, imbir i posiekane szalotki. Dodajemy posiekane na plasterki marchew i seler, następnie pokrojoną w kostkę paprykę, bambusa i paseczki grzybów. Dolewamy sos sojowy i krótko smażymy (w miarę potrzeby dodajemy trochę wody). Makaron namaczamy we wrzątku, a następnie dodajemy do warzyw i mieszamy. Podlewamy połową szklanki wody, doprawiamy solą, pieprzem i przyprawą pięciu smaków. Na koniec skrapiamy olejem sezamowym.