Dżem z truskawek stracił kolor? Wiemy, jak tego uniknąć
Trwa sezon na truskawki. W tym czasie owoce są najsłodsze i dostępne w przystępnej cenie. Aby zachować smak lata na dłużej, warto przygotować domowe przetwory. Domowy dżem truskawkowy świetnie sprawdzi się do deserów, naleśników, ciast czy gofrów. Zdarza się jednak, że po przyniesieniu słoiczków z piwnicy, odkrywamy, że truskawkowe konfitury zmieniły kolor na ciemnobrunatny lub szarawy. Jak tego uniknąć?
Dżem truskawkowy – co zrobić, żeby nie stracił koloru
Aby nasz przetwory z truskawek zachowały piękny intensywny kolor, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią odmianę truskawek. Na dżemy, konfitury, galaretki czy soki najlepiej nadaje się odmiana senga sengana. Owoce są niezwykle aromatyczne, soczyste i mają intensywny czerwony kolor. Doskonale sprawdzają się do mrożenia oraz przetworów.
Warto również połączyć truskawki z sokiem z cytryny (lub kwaskiem cytrynowym) albo rabarbarem czy agrestem. Możemy również dodać miąższ i skórkę cytryny. Ten kwaśny dodatek sprawi, że nasze przetwory zachowają intensywny czerwony kolor aż do następnej wiosny.
Pamiętajmy, by cytryny przed wyciskaniem soku lub ścieraniem dokładnie wyszorować szczoteczką, a następnie wyparzyć.
Sprytne triki na truskawki. Usuń szypułki i pokrój w plasterki
Dżem truskawkowy – przepis krok po kroku
Składniki:
- 2 kg truskawek
- 1 kg cukru
- 1 szklanka wody
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- łyżeczka mielonego kardamonu
Przygotowanie:
- Umyj truskawki i obierz z szypułek. Przełóż na sito, aby obeschły.
- Zagotuj cukier z wodą, aż zacznie gęstnieć jak syrop. Do syropu wsyp truskawki i gotuj około 20-25 min. Odstaw garnek do ostygnięcia.
- Na drugi dzień ponownie zagotuj truskawki, gotuj, aż zacznie gęstnieć (około 30-35 min.).
- Pod koniec gotowania dodaj sok z cytryny, imbir i kardamon.
- Nałóż gorący dżem do małych, suchych słoików, zakręć i krótko zagotuj.