Trwa ładowanie...
cykoria
Marta Wodzińska
26-09-2019 15:15

Dlaczego warto jeść cykorię?

Cykoria, chociaż powszechnie dostępna, bardzo rzadko ląduje na naszych stołach. Cykorię dodaje się przede wszystkim do sałatek oraz surówek, ale można też ją dusić i zapiekać. Jej specyficzny smak nie przypasuje każdemu, ale ze względu na wartości odżywcze warto włączyć ją do diety.

Dlaczego warto jeść cykorię?Źródło: 123RF
d2hhaum
d2hhaum

Zaczyna się pojawiać na przełomie października i listopada. Szukając najsmaczniejszych okazów, wybieraj jak najmniejsze i jak najbardziej blade. Warzywo jest specjalnie tak uprawiane, żeby nie miało żadnego kontaktu ze słońcem, właśnie by liście pozostały jak najbledsze. Te zielone będą przejrzałe i mogą nas rozczarować gorzkim smakiem.

Cykoria wygląda jak niewyrośnięta sałata. Jest krucha z wyraźną nutą goryczki, która nadaje jej wyrafinowany smak.

Najlepiej smakuje na surowo. Można dodać ją do kanapek zamiast sałaty. Rewelacyjnie jednak smakuje po nafaszerowaniu. Pasuje do sera, orzechów, a także owoców takich jak jabłka i gruszki.

Zobacz także: Imbir, przyprawa obowiązkowa na jesień:

Jak pozbyć się goryczy cykorii?

Aby pozbyć się gorzkiego smaku, należy wymoczyć ją dokładnie w wodzie. Innym sprawdzonym sposobem jest sól. Wystarczy wsypać ją do miski i ustawić cykorię głąbem do dołu. Dzięki gotowaniu cykorii w mleku jej liście zachowają swój naturalny, blady kolor.

d2hhaum

Cykorię należy przechowywać niezbyt długo, w chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepiej w papierowej torebce. Warzywo to nie lubi wystawiania na światło słoneczne.

Cykoria – na zdrowie

Cykoria jest niskokaloryczna. W 100 g ma tylko 21 kcal. Pomaga w procesie trawienia dzięki zawartości inuliny, czyli błonnika rozpuszczalnego uznawanego za naturalny prebiotyk stymulujący wzrost pożytecznych bakterii w naszych jelitach. Dostarcza też składników mineralnych, takich jak potas i magnez, oraz witamin, zwłaszcza B1 i C oraz beta-karotenu i prowitaminy A.

Jedzenie cykorii przed snem może pomóc się odprężyć i wyciszyć. Medycyna naturalna głosi, że roślina ta ma działanie przeciw lękowe.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj