Dbaj o swoją kuchnię
Dzisiejsze kuchnie są funkcjonalne i estetyczne. Nie przypominają znanych sprzed kilkunastu lat warsztatów do masowej produkcji posiłków. To pomieszczenia, w których należy czuć się dobrze. Radzimy, co zrobić, aby zostały takie jak najdłużej.
Kuchnia to jedno z miejsc w naszym mieszkaniu, które często odwiedzamy. Powodów jest mnóstwo: posiłek, przegryzka, herbata, zimne piwo w lodówce...
Sprzątanie nie boli „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj" - brzmi staropolskie porzekadło. I słusznie. Po każdym posiłku warto odrobinę posprzątać.
Na wyposażeniu każdej kuchni powinny znaleźć się m.in. worki na śmieci, ręczniki papierowe, gumowe rękawiczki, płyn do mycia naczyń, płyn do mycia okien i gładkich powierzchni, środki do dezynfekcji zlewu i rur kanalizacyjnych, ściereczki, wiaderko i mop do mycia podłóg.
Każdego dnia najlepiej wyrzucić wszystkie niepotrzebne odpadki, umyć naczynia i przetrzeć wilgotną szmatką lub gąbką miejsca, gdzie przygotowywaliśmy posiłek. Warto też przemyć zlewozmywak, przetrzeć kuchenkę i meble, wynieść śmieci oraz przemyć podłogę. Te podstawy higieny uchronią nas przed cotygodniowym szorowaniem kuchni.
Dobrze myj meble Zapamiętaj. Do mycia mebli nie wolno używać rozpuszczalników, proszków do czyszczenia lub gąbek do czyszczenia garnków. Bardzo niszczą powierzchnię. Jeśli Twoja zabudowa wykonana została z drewna lakierowanego, przecieraj je ciepłą wodą, średnio mokrą ścierką z delikatnym środkiem czyszczącym. Identycznie postępujemy w przypadku tworzyw sztucznych.
W przypadku płyt ceramicznych i powierzchni aluminiowych zabrudzenia usuwamy mokrą ścierką bez dodatkowego środka czyszczącego. Do konserwacji części wykonanych ze stali szlachetnej i emalii wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń.
Zabezpiecz przed parą wodną Na koniec kilka innych porad. Po pierwsze - przy gotowaniu dbaj o odpowiednie wietrzenie. Para wodna łatwo zbiera się na meblach i z czasem je niszczy. Można otworzyć okno, ale najlepiej używać pochłaniacza pary (zapachów). Z tego samego powodu otwieraj zmywarkę dopiero po około 20 minutach od zakończenia programu, żeby para miała możliwość skondensowania się wewnątrz urządzenia. Unikaj także stawiania [ekspresu do kawy](https://tech.wp.pl/jaki-wybrac-i-kupic-automatyczny-ekspres-do-kawy-6034839466824321a) i elektrycznego czajnika pod wiszącą zabudową.
Po drugie: w kuchni na zniszczenie szczególnie narażone są blaty mebli. Warto pamiętać, aby bezpośrednio na nich nie stawiać gorących garnków. Zarysowania mogą powstać także od przesuwania porcelany i naczyń kamionkowych, bo mają one do spodu niepowlekaną powierzchnię. I może banalna sprawa, ale warto o niej pamiętać. Nie należy także kroić bezpośrednio na blacie (do tego służą deski).
Po co to wszystko? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, to odpowiadamy: żebyś się nie przepracował(-a). Zaniedbaną kuchnię trudniej doprowadzić do stanu używalności po tygodniowym zaniedbaniu. Codzienne sprzątanie pozwoli zachować jej czystość i użyteczność na wiele lat.
Poza tym w wielu przypadkach raz zniszczonych mebli (np. przez parę wodną czy środki czyszczące) nie da się uratować i konieczna będzie wymiana zabudowy. Lepiej więc wcześniej zadbać o swoją kuchnię i uniknąć niepotrzebnych wydatków.
qk