Czym zastąpić cukier?
Miód - słodka alternatywa
Choć mamy świadomość, że cukier nie jest zdrowy, większość z nas po prostu go lubi. O informacjach, że cukier odpowiedzialny jest za choroby serca, wywołuje kłopoty z krążeniem, sprzyja nadwadze i cukrzycy staramy się jak najszybciej zapomnieć
Choć mamy świadomość, że cukier nie jest zdrowy, większość z nas po prostu go lubi. O informacjach, że cukier odpowiedzialny jest za choroby serca, wywołuje kłopoty z krążeniem, sprzyja nadwadze i cukrzycy, staramy się jak najszybciej zapomnieć. Jeśli z dosładzania nie jesteśmy w stanie zrezygnować, to zamiast udawać, że cukier nie jest groźny, pomyślmy, czym możemy go zastąpić.
Miód
Miodem możemy posłodzić kawę i herbatę, dodać go ciast i sałatek owocowych, posmarować nim kanapki. Jest nie tylko pyszny, ale także bardzo zdrowy. Kryją się w nim cukry: glukoza, fruktoza, sacharoza, melecytoza, maltodekstryny oraz związki białkowe, enzymy, kwasy organiczne, między innymi kwas jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy, winowy, mlekowy, masłowy, octowy i winowy, które w dużym stopniu decydują o smaku miodu, a także łatwo przyswajalne witaminy i minerały. Skład zależy od tego z jakiej rośliny został pozyskany, np. więcej witamin i minerałów zawierają miody spadziowe niż nektarowe. Miody mają niebagatelny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim korzystnie działają na serce, poprawiają krążenie oraz obniżają ciśnienie krwi. Regularne jedzenie miodu poprawia pracę układu nerwowego, uspakaja, poprawia samopoczucie, a także pomaga zwalczyć bezsenność. Miód słynie także ze swoich właściwości przeciwgrypowych: ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne oraz uodparniające.