Czym się zajadają Czesi? 5 przysmaków czeskiej kuchni
Czesi to nasi bliscy sąsiedzi i chociaż na przestrzeni dziejów, wpływy kulinarne naszych krajów wzajemnie się przenikały, to kuchnia czeska nadal może być dla nas nieoczekiwanym odkryciem i inspiracją.
Knedliczki czeskie z gulaszem
Oczywiście najbardziej charakterystycznym daniem są knedliczki czeskie z gulaszem. To obowiązkowa pozycja na liście czeskich potraw. Knedle robione są z mleka, mąki, jaj i drożdży. Istotną zasadą jest dwukrotne wyrabianie ciasta. Ważną rolę spełnia tu także gęsty sos mięsny, do którego wykorzystuje się mięso wieprzowe, czasem nawet dziczyznę. Tradycyjnym dodatkiem jest kapusta zasmażana ze smalcem, cebulką i kminkiem.
Morawski kapuśniak
Następną słynną czeską potrawą jest zupa z kapusty, czyli morawski kapuśniak. Od innych kapuśniaków wyróżnia go dodatek w postaci kwaśnej śmietany, nadającej zupie wyjątkowego oryginalnego posmaku. Jest to danie, które pierwotnie spożywali czescy drwale w trakcie wyrębów lasów, dlatego dodawano do niej konkretne pożywne składniki: kiełbasę, ziemniaki, paprykę, zasmażkę.
Ser smażony czeski
Pochodzi jeszcze z czasów Czechosłowacji i do dziś jest popularny w obu państwach. To bardzo łatwe w wykonaniu danie: wystarczy kawałek sera obtoczyć w tartej bułce a następnie usmażyć w głębokim oleju. W ten sposób panierowana jest gouda, edam lub ementaler. Smażony ser z reguły serwowany jest z frytkami, surówką i sosem tatarskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakręcone pizzerki. Obłędny przysmak nie tylko na imprezę
Najlepsze czeskie słodycze
Pamiętajmy, że kuchnia czeska to nie tylko tłuste dania mięsne, mączne, czy sycące zupy. Czesi uwielbiają również słodycze. Przyrządzają fantastyczne naleśniki na słodko. Znajdziemy u nich również niewiarygodnie aromatyczne pierniki. W większych miastach na głównym rynku sprzedawane są niezwykle smaczne wafle przekładane czekoladą, karmelem a nawet orzechami.
Natomiast w Pradze w wielu miejscach unosi się cudowny, kuszący, słodki zapach dochodzący z budek z Trdelnikami tj. kołaczami z ciasta drożdżowego, które sprzedawcy wedle naszego życzenia obficie posypują cukrem bądź cynamonem, a środek nadziewają owocami lub bitą śmietaną.
Czeskie przekąski
Czechy to także kraj słynący z produkcji piwa. Dlatego też bardzo popularnie są tu wszelkie przekąski i zagryzki, umilające spożywanie alkoholu. Najbardziej smakowite to:
- Utopence - czyli przekąska serwowana w słoikach w zalewie octowej. To małe kiełbaski wieprzowe z kawałkami słoniny, nadziane piklami.
- Hermelin – czyli marynowany ser, miękki z białą pleśnią (przypomina francuski camembert). Marynowany z cebulką, zalany aromatyczną ziołową zalewą. Najlepszy jest dopiero na czwarty dzień, kiedy przeleży już swoje w zalewie.
Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć również o czeskim alkoholu
Czesi słyną z wszelakich trunków alkoholowych. Spędzają wiele czasu w gospodach i pubach, pijąc litry, często własnoręcznie wykonanych piw. Co ciekawe, w Czechach jest wiele rodzajów tego trunku (powyżej 200 o różnych nutach smakowych). Do grona najpopularniejszych na świecie piw czeskich należą: Budweiser, Kozel, Staropramen no i oczywiście Pilsner Urquell.
Najmocniejszym alkoholem jest tu absynt. Trunek posiada aż 70 proc. alkoholu. W dawnych czasach mówiono, że dzięki ziołowym dodatkom ma działanie halucynogenne. Obecnie absynt kupimy w sklepach z pamiątkami (o zdecydowanie delikatniejszym jednak składzie).
Morawskie wina, to kolejny trunek, o którym należy powiedzieć. Liczne winnice, po których warto zorganizować sobie wycieczkę, możemy odnaleźć właśnie na pięknych Morawach.
Czeskie alkohole to również rumy i likiery (najbardziej popularna jest Brozkova).
No i ciekawostką są tu są różnego rodzaju trunki z wyciągiem z marihuany ( np. Cannabis Beer). Znajdziemy je specjalistycznych miejscach z alkoholami dla koneserów, bądź w sklepach z pamiątkami.