Trwa ładowanie...

Czy wolno smażyć na oliwie z oliwek?

Zabierając się do smażenia potraw, zawsze zaczynamy od rozgrzewania tłuszczu. Kiedy osiąga on pewną temperaturę, zaczyna dymić. Tłuszcz w tej temperaturze ma niedobry smak, zaczynają także powstawać w nim różne formy kancerogennych substancji. Temperatura, w jakiej do tego dochodzi, nazywa się punktem dymienia.

Czy wolno smażyć na oliwie z oliwek?Źródło: Shutterstock.com
d3hu2xo

Różne tłuszcze mają różne punkty dymienia, zależne od wielu czynników, przede wszystkim zawartości wolnych kwasów tłuszczowych, ale też od metody pozyskania oleju, tego, jak długo stał na półce i jak szybko został podgrzany. Aby móc wybrać właściwy olej do smażenia, trzeba orientować się mniej więcej, jaki punkt dymienia mają różne oleje. Te z punktem dymienia powyżej 200 st. C dobrze znoszą wysokie temperatury i najlepiej nadają się do smażenia.

Przykładami takich olejów są olej arachidowy i olej z awokado. Także olej palmowy ma wysoki punkt dymienia, ale nie poleca się go – zarówno ze względu na środowisko, jak i to, że zawiera dużo szkodliwych substancji. Średnio wysoki punkt dymienia mają oleje kokosowy i sezamowy – można ich używać do smażenia w nieco niższych temperaturach.

Oleje o niskich punktach dymienia, takie jak rzepakowy i lniany, nie powinny być w ogóle używane do smażenia, natomiast świetnie się nadają jako składnik sosów do sałatek.

d3hu2xo

Oliwa z oliwek, tak samo jak inne oleje, ma różne punkty dymienia w zależności od stopnia rafinacji – im bardziej rafinowany olej, tym wyższy punkt dymienia. Dlatego "tania" oliwa doskonale się nadaje do smażenia, a te oznaczone jako "extra virgin" powinno się stosować do przygotowywania posiłków w niższych temperaturach.

Zobacz też: Niebezpieczny utwardzony tłuszcz palmowy

Fragment pochodzi z książki Fridy Duell "Jedzenie, mity i nauka"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hu2xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hu2xo
Więcej tematów