Trwa ładowanie...
02-09-2008 17:17

Czy wiesz, co jesz?

Tajemnicze symbole ?E? widnieją na opisach niemal wszystkich produktów żywnościowych. Lepiej wiedzieć, co oznaczają, i ograniczać ich spożycie.

Czy wiesz, co jesz?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d2k6aae
d2k6aae

Tajemnicze symbole „E” widnieją na opisach niemal wszystkich produktów żywnościowych. Lepiej wiedzieć, co oznaczają, i ograniczać ich spożycie.

Można zaryzykować stwierdzenie, że obecnie z cudem graniczy znalezienie na sklepowych półkach produktów, które nie zawierają substancji dodatkowych. Mogą to być barwniki syntetyczne, konserwanty, substancje zakwaszające, preparaty zagęszczające i żelujące, a także preparaty zastępujące cukier.

Konserwanty i spółka

Substancji dodatkowych dodawanych do żywności jest ok. dwóch tysięcy. By wiedzieć, z czym mamy do czynienia, wystarczy znać część kodu:
- barwniki: E100 - E199;
- konserwanty: E200 - E299;
- antyoksydanty: E300 - E399;
- emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.: E400 - E499;
- środki pomocnicze: E500 - E599;
- wzmacniacze smaku: E600 - E699;
- środki słodzące, nabłyszczające i inne: E900 - E999;
- stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne: E1000 - E1999.

Wszystkie dopuszczone do użytku substancje dodatkowe są przebadane przez technologów, chemików, państwowe instytuty – i określane jako bezpieczne. Po co się je stosuje? To właśnie dzięki nim żywność wygląda zdecydowanie atrakcyjniej. Ma lepszy kolor, zapach i smak. Ważnym argumentem jest także przedłużony termin przydatności do spożycia. I chociaż część chemicznych dodatków ma pozytywny wpływ na produkt (np. niszczy rozwijające się w nim bakterie, które powodują zatrucie organizmu), to warto ograniczyć ich jedzenie.

Chemiczne dodatki mogą być przyczyną różnych chorób, np. pokrzywki czy obrzęku naczynioruchowego, zakłócają też prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, układu krążenia oraz układu oddechowego. Są też i takie, które zawierają substancje rakotwórcze.

d2k6aae

Oczywiście nie trzeba popadać w panikę i od razu wyrzucać z jadłospisu wszystkiego, co zawiera „E”. Nie wszystkie substancje tak oznaczone są szkodliwe dla zdrowia, część z nich wcale nie zawiera środków toksycznych. Jednak zalecamy ostrożność w ich spożywaniu. Szczególnie alergikom, dzieciom oraz osobom nadwrażliwym.

Co za dużo, to niezdrowo

W ciągu roku zjadamy aż kilka kilogramów dodatków do żywności. Mogą one negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto zwracać szczególną uwagę na to, co jemy – tym bardziej, że wiele produktów ma swoje odpowiedniki pozbawione chemicznych dodatków. Są one może trochę droższe i mają krótszy termin ważności, ale są zdecydowanie zdrowsze.

Jeśli po posiłku będzie ci niedobrze, pojawią się bóle brzucha, wymioty lub wysypka – może to być sygnał, że twój organizm nie toleruje substancji „E” zawartych w pokarmie.

Zachęcamy wszystkich, aby sprawdzili, do czego dodawane są „ulepszacze” oraz jakie mogą być skutki zdrowotne wynikające z ich spożywania.

qk

d2k6aae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k6aae
Więcej tematów