Czy mąka może się zepsuć? Możesz być zaskoczony
Trudne i niepewne czasy zmusiły większość ludzi do zaopatrywania się w określone artykuły spożywcze m.in. makarony, kasze, ryż czy mąkę, która szybko zaczęła znikać ze sklepowych półek. Jednak dobrze jest wiedzieć, jak długo wytrzyma mąka i jak rozpoznać, kiedy nie nadaje się już do spożycia.
Odpowiednio przechowywane produkty zbożowe takie jak mąka, makaron, kasza czy ryż, zachowują swoje wartości odżywcze nawet przez kilka lat. Należy jedynie pamiętać, by były w suchym i chłodnym miejscu oraz szczelnym opakowaniu. Jeśli więc w kuchennych szafkach zalegają wam przeterminowane makarony czy kasze, nie wyrzucajcie ich, lecz wykorzystajcie jako dodatek do obiadu czy kolacji.
Aby przedłużyć okres przydatności do spożycia mąki, możesz przechowywać ją w lodówce, a nawet zamrażarce. Przechowując mąkę w lodówce, można przedłużyć jej okres przydatności nawet o rok, natomiast przechowując ją w zamrażarce o dwa lub trzy lata.
Jak przechowywać mąkę?
Czynnikami, które niekorzystnie wpływają na jakość mąki, są wilgoć oraz wysoka temperatura, która zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów. Mąkę powinno się przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Ciepło, wilgoć i światło słoneczne mogą doprowadzić do zepsucia się mąki. Dlatego upewnij się, że mąka znajduje się z dala od piekarnika lub innych źródeł ciepła i światła.
Najlepiej przesypać ją z opakowana do szczelnie zamykanego szklanego lub plastikowego pojemnika. Mąkę typu 450, 500, 550, 750 można przechowywać pięć miesięcy, mąkę pszenną typu 1400, 1850, 2000 trzy miesiące, natomiast mąkę żytnią cztery miesiące.
Jak wygląda zepsuta mąka?
Jednym z najlepszych wskaźników przydatności mąki jest jej zapach. Jeśli zauważysz, że mąka nieprzyjemnie pachnie, musisz ją wyrzucić, nawet jeśli termin przydatności do spożycia, jeszcze nie minął. Z kolei, jeśli mąka jest przeterminowana, ale pachnie i wygląda normalnie, możesz jeszcze jej używać.
Oznaką zepsucia się mąki może być również zmiana koloru lub pojawienie się moli. Najlepszym sposobem ochrony przed owadami, jest przechowywanie mąki w szczelnie zamkniętych pojemnikach, a nie w papierowych torebkach.