Trwa ładowanie...

Czereśnie – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kulinarne zastosowanie, przepisy

Czereśnie przypominają wyglądem wiśnie, ale są od nich znacznie słodsze. Pojawiają się na drzewach jedynie w krótkim okresie lata, więc powinniśmy się nimi cieszyć jak najwięcej. Sprawdź, jakie właściwości mają te smaczne owoce.

Czereśnie – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kulinarne zastosowanie, przepisyŹródło: Shutterstock.com
d56dtm9
d56dtm9

Czereśnie są owocami tzw. wiśni ptasiej, drzewa należącego do rodziny różowatych, występujących
niemalże na całej kuli ziemskiej. Sama wiśnia ptasia przybyła do Polski z Kaukazu i Azji Zachodniej, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych owoców lata. Czereśnie są bardzo smacznym, wartościowym owocem, ale niestety pojawiają się bardzo krótko. W zależności od odmiany mogą wyrastać z drzew już pod koniec czerwca, w lipcu, aż do sierpnia. Warto jednak zatrzymać smak czereśni w słoikach nawet do zimy, gdyż służą jako dodatek do wielu potraw i napojów. Okrągłe, czerwone bądź bordowe kulki czereśni są pełne wody (ok 80%) i słodkości i dlatego doskonale nadają się zarówno do kuchennego przetwarzania, jak i ozdoby wielu dań oraz deserów.

Czereśnie – wartości odżywcze

Czereśnie są doskonałym źródłem składników mineralnych, takich jak potas, wapń, żelazo, również jod. Zawierają także witaminy z grupy B, w tym witaminę B5, również witaminę A i C. Nie brakuje w nich także bioflawonoidów, które skutecznie zwalczają wolne rodniki. Czereśnie, tak jak wiele innych owoców i warzyw, mają małą wartość energetyczną: w 100-gramowym woreczku tych okrągłych owoców możemy znaleźć 61.0 kcal, w tym 14.6 g węglowodanów. Czereśnie polecane są więc dla osób dbających o linię jako doskonały i zdrowy substytut słodyczy.

Czereśnie – właściwości lecznicze

Zawarte w czereśniach bogactwo składników mineralnych służy regulacji naszych narządów wewnętrznych. Jod wspomaga prawidłową pracę tarczycy, dzięki czemu hormony utrzymują się na odpowiednim poziomie, a zawarte w czereśniach witaminy z grupy B są zbawienne dla stawów i pomagają w leczeniu np. artretyzmu. Potas natomiast wypłukuje nadmiar soli, zatem świetnie działa na nerki i serce. Bioflawonoidy są doskonałym przeciwutleniaczem, więc mogą zapobiegać wielu chorobom, np. nowotworom. Zawarte w czereśniach witaminy C i A dbają o kondycję naszej skóry, dzięki czemu jest ona zdrowsza i silniejsza, a ponadto pomagają w oczyszczaniu i odtruwaniu organizmu.

Czereśnie – kulinarne zastosowanie

Nie sposób wymienić wszystkie potrawy, w których czereśnie odgrywają rolę główną. Latem robi się z nich przede wszystkim przetwory, jak np. dżemy, marmolady czy kompoty, również alkohole, jak np. wina, nalewki, likiery. Czereśnie można piec w ciastach, tortach, słodkich bułkach drożdżowych czy plackach, można zatapiać w galaretkach i lodach, można także robić z nich kremy, które doskonale nadają się do przekładania np. naleśniki. Czereśnie świetnie łącza się z innymi owocami i z czekoladą. Służą również jako baza do sosów mięsnych, dlatego kucharzom nieobce są połączenia np. gęsiny z tymi wartościowymi i smacznymi kulkami. Czereśnie stanowią również doskonałą ozdobę i wykwintne wykończenie świątecznych tortów.

d56dtm9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d56dtm9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj