Trwa ładowanie...

Czarny kardamon – jak go wykorzystać

Choć to kardamon zielony uchodzi za cenniejszy, jego mniej popularna, czarna odmiana również zasługuje na zainteresowanie. Ma bardziej wyrazisty, kamforowy aromat i lekko dymny posmak, dzięki czemu świetnie sprawdza się w potrawach wytrawnych, choćby naszym rodzimym bigosie.

Czarny kardamon – jak go wykorzystaćŹródło: 123RF
d3lofrv
d3lofrv

Nosi wiele nazw, m.in. kardamon górski, kardamon indyjski, kardamon brązowy albo kardamon skrzydlaty. Bardzo często bywa też określany kardamonem nepalskim, ponieważ właśnie ten himalajski kraj, obok Indii i Bhutanu, jest największym producentem przyprawy pozyskiwanej z nasion rośliny z rodziny imbirowatych. Zebrane z niej strąki tradycyjnie suszy się przy otwartym ogniu, przez co produkt nabiera bardziej intensywnego smaku i aromatu niż jego znacznie bardziej popularna odmiana zielona.

Kardamon uprawia się w Azji od blisko 5 tysięcy lat, dlatego uznaje się go za jedną z najstarszych przypraw stosowanych przez człowieka. A także… najdroższych, na co ma wpływ kosztowny sposób produkcji (torebki z nasionami muszą być zbierane ręcznie).

Kulinarne walory czarnego kardamonu ceni się zwłaszcza w kuchni indyjskiej, pakistańskiej, nepalskiej i wietnamskiej. Chętnie sięgają po niego również Chińczycy, szczególnie mieszkańcy prowincji Syczuan położonej w północno-zachodniej części kraju.

Zobacz też: Tradycyjnie Pyszny karp z aromatem kokosowym

Kardamon czarny – właściwości odżywcze

W Azji aromatyczne nasiona od dawna wykorzystuje również medycyna tradycyjna, zwłaszcza chińska. Czarny kardamon bywa stosowany jako remedium na zaburzenia układu pokarmowego, a wywar z kłączy rośliny podaje się chorym na żółtaczkę.

d3lofrv

Współczesne badania naukowe potwierdziły właściwości lecznicze tej przyprawy. Zdaniem naukowców w Arabii Saudyjskiej kardamon m.in. skutecznie obniża ciśnienie krwi, a także zmniejsza poziom "złego" cholesterolu LDL, dlatego sprawdza się w zapobieganiu poważnym schorzeniom układu krążenia.

Dzięki dużemu stężeniu olejków eterycznych czarny kardamon łagodzi rozmaite zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwalcza nudności i wymioty, pomaga uporać się z wzdęciami oraz zaparciami, a także pobudza apetyt. Działa oczyszczająco na drogi moczowe i wspiera organizm w usuwaniu szkodliwych toksyn, których nadmiar powoduje np. problemy z wagą, permanentne zmęczenie, brak energii czy skłonność do przeziębień.

Wielu mieszkańców Indii czy Nepalu ma zwyczaj żucia aromatycznych nasion po posiłku, co sprzyja pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust. Badania naukowe wykazały, że kardamon bardzo skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów namnażających się w jamie ustnej, pomaga również w leczeniu jej zakażeń (na przykład owrzodzeń).

Przyprawa wykazuje też właściwości rozgrzewające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wzmacnia odporność organizmu, a także wspiera go w walce z rozmaitymi infekcjami. Olejki eteryczne działają odprężająco, poprawiają nastrój oraz dodają energii.

d3lofrv

Czarny kardamon w kuchni

Zielony i czarny kardamon często są używana wymiennie, jednak ten drugi – ze względu na silniejszy, dymny aromat – lepiej pasuje do przyprawiania dań wytrawnych, zaś mniej deserów. Należy go dodawać na początku gotowania, ponieważ obróbka termiczna wyzwala pełnię smaku nasion. Można je również zmielić i w takiej formie dosypać do potrawy, jednak w umiarkowanej ilości, by korzenny aromat nie zdominował całości.

Czarny kardamon świetnie komponuje się z sokiem z limonki, kuminem czy ostrymi papryczkami. Wzbogaca różne dania mięsne (z drobiu, wieprzowiny, jagnięciny) i warzywne, gulasze, sosy, a nawet rodzimy bigos. Nadaje się do wytrawnych przetworów. W kuchni wietnamskiej dodaje się go do słynnej zupy pho, czyli bardzo mięsnego bulionu z makaronem, doprawionego także dymką, świeżą kolendrą, marynowanym czosnkiem oraz ostrymi papryczkami.

Kardamon nepalski jest niezastąpionym składnikiem mieszanki przypraw garam masala, obok ziaren pieprzu czarnego, nasion kolendry i kminu rzymskiego, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej oraz liści laurowych.

Pyszny, rozgrzewający i pobudzający napój uzyskamy, zalewając gorącą wodą cztery łyżki świeżo palonej mocnej kawy, dwa rozgniecione nasionka czarnego kardamonu, goździki i kilka cienkich plasterków imbiru.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lofrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lofrv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj