Cukinia - królowa jesieni. Od kwiatu po dojrzałe warzywo
Cukinia to jedno z najzdrowszych i najbardziej uniwersalnych polskich warzyw. Jest bardzo niskokaloryczna, zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów, a w kuchni sprawdza się doskonale pod wieloma postaciami. Plusem cukinii jest także to, że wykorzystywać ją możemy w każdym etapie rozwoju owocu, poczynając od kwiatów, poprzez młode cukinie, na dojrzałych, a nawet przejrzałych kończąc.
Odmian cukinii jest wiele, ale w naszej kuchni najczęściej przyrządzamy dania z cukinii zielonej i żółtej. Ta pierwsza ma cieńszą skórkę, nadaje się do smażenia, duszenia i pieczenia. Żółta z kolei idealna jest na przykład do nadziewania, ale świetnie się sprawdza także w zupach..
Faszerowane kwiaty cukinii
Zacznijmy od kwiatów. Duże, mięsiste i aromatyczne kwiaty cukinii od dawna wykorzystywane są w kuchni śródziemnomorskiej. Jednym z najbardziej znanych włoskich dań są kwiaty cukinii faszerowane serem ricotta. Ich przyrządzenie nie jest trudne. Składniki: kilka kwiatów cukinii, małe opakowanie ricotty, masło, miód, sól i pieprz.
Kwiaty opłukujemy i osuszamy. W misce mieszamy serek z solą i pieprzem. Wkładamy nadzienie do kwiatów i zawijamy delikatnie końce, tworząc torebkę. Na patelni rozgrzewamy masło, układamy na nim kwiaty i smażymy pół minuty z każdej strony. Podajemy gorące.
5 powodów, dla których warto jeść cukinię
Sałatka z młodych cukinii
Małe, kilkucentymetrowe cukinie są bardzo chrupiące i świetnie smakują na surowo, dlatego warto wykorzystać je do przyrządzenia sałatki. Potrzebujemy: garść małych cukinii, pęczek rzodkiewki, szczypiorek, oliwę z oliwek, sól, pieprz, liście bazylii.
Cukinie i rzodkiewki myjemy, kroimy na pół, szczypiorek i bazylię siekamy. Wszystkie składniki łączymy z oliwą, doprawiamy solą i pieprzem. Sałatkę podajemy schłodzoną.
Cukinia z mięsem
Duże, żółte cukinie możemy faszerować serem, warzywami, ale także i mięsem. To pomysł na szybki obiad. Składniki: dwie cukinie, pół kilograma mięsa mielonego, dwa pomidory, czosnek, cebula, suszone oregano, oliwa, sól i pieprz.
Czosnek, cebulę i pomidory siekamy. Cukinie kroimy wzdłuż na pół, wydrążamy pestki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, podsmażamy czosnek i cebulę, dodajemy mięso, pomidory, doprawiamy do smaku i smażymy kilka minut. Farsz nakładamy do cukinii i pieczemy je pół godziny w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C.
Cukinia kiszona
Cukinia jest warzywem, z którego możemy przygotować wiele przetworów. Kiszona jest jeszcze zdrowsza niż świeża, ma nietypowy smak, który może zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Do naszej kiszonki potrzebne będą: dwa kilogramy zielonych cukinii, czosnek, koper, liście porzeczki, liść laurowy, korzeń chrzanu, ziele angielskie, biała gorczyca, ziarna pieprzu, sól.
Zaczynamy od przygotowania solanki: gotujemy wodę z solą w proporcji łyżka soli na litr wody. Cukinie kroimy w grube plastry. W dużym słoju układamy cukinię przekładając ją przyprawami. Zalewamy wszystko solanką, szczelnie zamykamy i odstawiamy na tydzień w chłodne miejsce. Po tym czasie kiszonka jest gotowa.
Pikle z cukinii
Jeśli znajdziemy w sklepie lub na straganie duże, lekko przejrzałe cukinie o twardej skórce i pełne nasion, skorzystajmy z okazji i kupmy je. Będą tańsze, a nam posłużą do przygotowania pikli na zimę. Składniki: kilka cukinii, ocet, cukier, ziarna gorczycy, ziarna pieprzu, cebula, sól.
Gotujemy wywar, na który składa się szklanka wody, szklanka octu i pół szklanki cukru. Cukinie obieramy, wydrążamy nasiona i kroimy ją w paski. Układamy cukinię i pokrojoną w piórka cebulę w słoikach, dodajemy przyprawy, zalewamy marynatą i zakręcamy słoiki. Odstawiamy z chłodne miejsce.