Co można zrobić z wędzonej makreli?
Łatwo pozbyć się z niej ości, jest stosunkowo tania jak na rybę i bardzo smaczna. Do czego można wykorzystać wędzoną makrelę? Najczęściej robi się z niej pastę na kanapki lub je z pieczywem bez żadnych dodatków. Tymczasem charakterystyczny smak makreli wędzonej sprawia, że można z niej robić również inne potrawy – nawet dania obiadowe. Poznaj nasze propozycje na wędzoną makrelę.
Makaron z makrelą wędzoną
Składniki:
- 1 wędzona makrela,
- 1 cytryna,
- 2 cebule,
- 1 pęczek koperku,
- 2-3 ząbki czosnku,
- 400 ml śmietany kremówki,
- makaron,
- sól i pieprz do smaku,
- 3 łyżki oleju.
Przygotowanie:
- Makaron gotujemy zgodnie z przepisem zamieszczonym na opakowaniu. Makrelę obieramy ze skóry i pozbawiamy ości. Dzielimy ją na niewielkie kawałki.
- Cebule obieramy i kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Z umytej i sparzonej cytryny ścieramy skórkę i wyciskamy sok.
- Na patelni rozgrzewamy olej. Podsmażamy na nim cebulkę. Dodajemy śmietanę, czosnek oraz skórkę z cytryny. Wszystko zagotowujemy.
- Na patelnię dodajemy makrelę i całość podgrzewamy. Na sam koniec dodajemy sok z cytryny i doprawiamy solą oraz pieprzem. Dorzucamy posiekany koperek. Makaron odcedzamy i dodajemy do sosu. Mieszamy i nakładamy na talerze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hit PRL. Paprykarz szczeciński - przysmak sprzed lat
Kruche babeczki z pastą z wędzonej makreli
Składniki:
- 125 g masła,
- 1,5 szkl. mąki,
- 0,5 łyżeczki soli,
- 5 łyżek wody,
- 200 g makreli wędzonej,
- 75 g majonezu,
- 250 g półtłustego twarogu,
- 1 pęczek szczypiorku,
- 5 rzodkiewek,
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Mąkę przesiewamy na stolnicę. Dodajemy sól oraz zimne masło pokrojone na kawałki. Siekamy całość nożem, skrapiamy wodą i szybko zagniatamy ciasto.
- Formujemy z niego kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie rozwałkowujemy i wycinamy z niego krążki za pomocą szklanki.
- Wylepiamy nimi natłuszczone foremki. Nakłuwamy je widelcem, nakrywamy papierem śniadaniowym i wsypujemy do środka ziarna fasoli lub grochu. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni.
- Wstawiamy babeczki na 12 minut. Wyjmujemy je z piekarnika, pozbywamy się ziaren z papierem i studzimy. Makrelę obieramy z ości i ze skóry. Rozdrabniamy ją. Łączymy z majonezem, serem, posiekanym szczypiorkiem, rzodkiewkami i pokrojonymi w kostkę jajkami. Przyprawiamy solą i pieprzem. Masą napełniamy babeczki i dekorujemy je natką pietruszki.
Placuszki z makrelą
Składniki:
- 1 wędzona makrela,
- 3 ziemniaki,
- 0,5 pęczka natki pietruszki,
- 1 jajko,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Ziemniaki dokładnie myjemy i gotujemy w osolonej wodzie. Następnie studzimy je, obieramy i przeciskamy przez praskę. Dodajemy do nich posiekaną natkę pietruszki.
- Makrelę obieramy ze skóry i ości, rwiemy na drobne kawałki palcami. Wrzucamy ją do ziemniaków, doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy jajko.
- Wyrabiamy masę ręką. Formujemy z niej niewielkie kotlety, które smażymy na rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia.
Pasta z wędzonej makreli
Składniki:
- 1 wędzona makrela,
- 4 jajka ugotowane na twardo,
- 2 ogórki konserwowe,
- 30 g czerwonej cebuli,
- 1-2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki majonezu,
- 1 łyżeczka musztardy,
- garść siekanego szczypiorku,
- pieprz.
Przygotowanie:
- Makrelę pozbawiamy ości i skóry. Oczyszczone kawałki rozdrabniamy w miseczce widelcem.
- Jajka obieramy ze skorupek i drobno siekamy. Ogórki kroimy w niedużą kostkę. Siekamy również cebulę i szczypiorek. Czosnek przeciskamy przez praskę.
- Majonez mieszamy z musztardą i pieprzem. Wszystkie składniki łączymy ze sobą i dokładnie mieszamy.
Pasta z wędzonej makreli i suszonych pomidorów
Składniki:
- 300 g wędzonej makreli,
- 2 łyżki majonezu,
- 6 suszonych pomidorów w zalewie,
- 1 mała czerwona cebula,
- 4 jajka ugotowane na twardo,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 0,5 papryki,
- 1 pęczek koperku albo szczypiorku,
- 1 szkl. kukurydzy z puszki,
- 1 szkl. groszku konserwowego,
- 4 ogórki konserwowe,
- sok z 0,5 cytryny,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Makrelę obieramy z ości i skóry. Suszone pomidory i 2 jajka kroimy na mniejsze kawałki. Wszystko razem miksujemy blenderem na gładką masę.
- Pozostałe jajka kroimy w kostkę. Cebulę siekamy. Paprykę i ogórki też kroimy w kostkę, a warzywa z puszek osączamy z zalewy.
- Pastę mieszamy wraz z pozostałymi warzywami i ziołami. Dodajemy musztardę, sól, pieprz i sok z cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy.
Makrela wędzona stanowi doskonałą podstawę różnego rodzaju potraw – zarówno takich, które można jeść na śniadanie czy kolację, jak i dań obiadowych lub przekąsek na wieczorne spotkania ze znajomymi. Możliwości mamy naprawdę wiele, a że ryba ta jest wyjątkowo smaczna, dajmy się ponieść kulinarnej fantazji.