Trwa ładowanie...

Co i jak będziemy jeść w 2020? Trendy kulinarne na nowy rok

Trendy żywieniowe tak samo jak inne dziedziny życia podlegają zmianom i modom. Pod wpływem dietetyków albo kulinarnych guru zmieniamy nasze nawyki jedzeniowe i potrzeby. Pojawia się moda na określone dania, owoce czy warzywa.Sięgamy po coraz bardziej spektakularne składniki, dodatki i zwracamy też uwagę na składniki nieoczywiste. Wpływ na naszą dietę zaczyna mieć sprawa ochrony środowiska. Co będzie modne na talerzu w 2020?

Co i jak będziemy jeść w 2020? Trendy kulinarne na nowy rokŹródło: 123RF
d2d6s8p
d2d6s8p

Gotowanie we własnej kuchni

Badania wykazują, że coraz więcej Polaków jada poza domem. 40 proc. w wieku 18-23 lata przynajmniej raz w tygodniu je na mieście. Jednak będzie narastał postępujący trend gotowania we własnej kuchni. Zdecydowanie częściej będziemy gotować w domu, z wybranych przez nas składników, to co nam smakuje najbardziej. Przyczyną jest także narastająca liczna nietolerancji pokarmowych i ekonomiczne podejście do jedzenia.

Nabiał roślinny

Rośnie liczba zwolenników napojów i jogurtów roślinnych - migdałowych, kokosowych, owsianych. To zamienniki mleka i jego przetworów. W tym roku mamy sięgać po nie jeszcze częściej. Nadal modny będzie fleksitarianizm, czyli dieta, w której sami decydujemy jak często jemy nabiał, mięso i pokarmy pochodzenia roślinnego.

Zdrowe przekąski

Mamy się nimi zachwycić jeszcze bardziej. Mają być pyszne i zdrowe. Firmy produkujące roślinne przekąski będą częściej stawiać na chipsy i chrupki warzywne i owocowe. Możemy je także zrobić sami w domu - chipsy z jarmużu, buraka czy chrupki z ciecierzycy.

Zobacz też: Cytrynowy kurczak pieczony w całości

Smarowidła i pasty

Będą zyskiwały na popularności i będziemy częściej po nie sięgać. Począwszy od smarowideł z fasoli i ciecierzycy, przez strączkowe i warzywne, aż do bardzo zaskakujących - na przykład z karobu czy tapioki. Mamy też eksperymentować sami w domu i wykorzystywać do roślinnych smarowideł resztki i liście warzyw, wpisując się tym samym w ideę niemarnowania żywości.

Mocktaile

To bezalkoholowe drinki dla zwolenników koktajli bez procentów. Wykorzystamy tu świeże owoce, warzywa i soki. Na piedestał wejdzie kombucha - słodko-kwaśny i musujący napój z Japonii, który powstaje podczas fermentacji herbaty i cukru, wywołaną przez tzw. grzybek herbaciany. Napój ten zawiera kwasy organiczne, które mogą wykazywać właściwości odtruwające organizm. Kombucha zawiera także witaminę C i witaminy z grupy B. Będziemy celebrować zatem zdrowy styl życia bez kropli alkoholu.

d2d6s8p

Mrożonki

Mamy wykorzystywać je w swojej kuchni jeszcze częściej. W porównaniu ze świeżymi produktami, mrożonki tracą tylko 30 proc. wartości odżywczych. A więc śmiało kupujmy zimą mrożone owoce i warzywa.

Produkty lokalne

W tym roku zdecydowanie będziemy stawiać na produkty pochodzące od lokalnych producentów i hodowców. Związane jest to z ochroną środowiska naturalnego, które niszczone jest przez transport i przemysł spożywczy, wykorzystujący plastikowe opakowania, aby przedłużyć świeżość warzyw i owoców.

Modny w tym roku owoc to Jackfruit

Ten owoc drzewa chlebowego ma teksturę podobną do szarpanej wieprzowiny i łatwo komponuje się z przyprawami, których używamy do potraw mięsnych. Jest źródłem żelaza, wapnia i witamin z grupy B.

Modne warzywo - caulilini

To nowa odmiana kalafiora, czyli skrzyżowanie azjatyckiej odmiany kalafiora z brokułem, o znacznie delikatniejszym smaku, mniejszych łodygach i wyglądem przypominającym dziką marchew. Caulilini posiada słodki i lekko orzechowy smak. Można go jeść na surowo, gotować, piec i smażyć. Świetnie komponuje się w sałatkach i zapiekankach.

d2d6s8p

Mąki owocowe i warzywne

Dotychczas przeważały w naszych kuchniach mąki pszenne i żytnie z niewielkim udziałem mąk z innych roślin. Teraz zaczną je wypierać mąki pochodzące z owoców i warzyw. Zatem mamy częściej sięgać po mąkę migdałową, kokosową czy bananową! Trzeba jednak zwrócić uwagę, że mąki te nie zawierają węglowodanów, tylko tłuszcz, przez co wzrasta ich wartość energetyczna.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2d6s8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d6s8p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj