Co do steka, a co do włoskiej pasty? Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać alkohol do jedzenia
Zamawiasz jedzenie na dowóz? Dobra decyzja – oszczędzasz tym sposobem sporo czasu i masz pewność, że Ty i Twoi goście skosztujecie czegoś przygotowanego przez kulinarnego eksperta. Ale tajemnicą poliszynela jest, że dobre jedzenie smakuje jeszcze lepiej, gdy zaserwuje się do niego właściwie dopasowany alkohol. I nie, nie chodzi tylko o poprawę humoru.
Właściwie dobrany do posiłku typ alkoholu pobudzi kubki smakowe i sprawi, że potrawa stanie się jeszcze bardziej aromatyczna i nietuzinkowa. Co zatem do czego pasuje? Zamiast wybierać na oślep, poznaj najważniejsze zasady.
Słodkie do słodkiego, wytrawne do wytrawnego
Tak, w uproszczeniu, brzmi najważniejsza zasada, gdy chodzi o dobór alkoholu do posiłku. Do dań wytrawnych i niesłodkich – podajemy alkohole wytrawne. Gdy jednak mamy na myśli słodki deser lub inne tego typu dania, w których dominuje słodycz – równie słodkie likiery oraz wina to doskonały wybór do kompletu. I choć znajomość tej prostej reguły to podstawa – wiedza jest niewystarczająca. Bo alkohole, poza poziomem słodkości, różnią się też natężeniem czy bukietem aromatów. Oto zatem kolejny łyk wiedzy.
Co do przekąsek?
Wszystko zależy od rodzaju przekąsek. Do smakołyków typu orzeszki, koreczki, paluszki czy krakersy idealnie pasuje wytrawny wermut ziołowy – wydobędzie smak słonych dań, pobudzając jednocześnie apetyt. Z przystawkami na zimno dobrze komponują się m.in. wódki czyste. Do przekąsek na ciepło zaś – wyłączając te z drobiu i warzyw – pasują natomiast wódki smakowe, a także dobrej jakości whisky. Do przekąsek drobiowych zaś podajemy białe, wytrawne wino.
Wino – kolor ma znaczenie Do dań obiadowych czy serwowanych podczas kolacji, podajemy oczywiście wino wytrawne. Nie, nie półwytrawne, a wytrawne. To ono pozwoli wyciągnąć z jedzenia pełnię smaku. Ale to nie tak proste, jak by się mogło wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni typ wina. I tu znaczenie ma kolor. To najprostsze kryterium. Do białego mięsa – np. cielęcego czy drobiu (kurczak, indyk), a także do potraw z ryb sprawdzi się najlepiej wino białe. Gdy zaś zechcemy zaserwować steka z wołowiny, wieprzowinę, a także dziczyznę, kaczkę, czy dzikie ptactwo – koniecznie wybrać należy wytrawne wino czerwone. Uwaga! Wino czerwone podajemy także do potraw mącznych – a więc np. do włoskiej pasty czy ravioli.
Deserowo, czyli na słodko
Gdy chodzi o alkohole słodkie, wybór również jest niemały. Zasadniczo – gdy serwowane mają być owoce, orzechy i słodkie desery – najlepiej skomponuje się z nimi wino deserowe. Ale jeśli serwowana ma być również kawa, dobrze spiszą się również likiery, słodkie wódki gatunkowe, a także słodkie nalewki domowe. Po kawie i ciastku można zaserwować również koniak lub winiak, które przywrócą balans smaków.
Jak widać, zasady serwowania alkoholi do potraw nie są tak trudne, jak by się mogło wydawać. Warto o nich pamiętać, by kupując jedzenie na telefon, móc sobie w domowym zaciszu urządzić ucztę, niczym w najlepszej restauracji.