Biała fasola – odmiany, wartości odżywcze, zastosowanie, przepisy
Biała fasola występuje w różnych odmianach, jak na przykład jaś, boston i cannellini. Fasola zawiera dużo białka i substancji odżywczych, ale jest ciężkostrawna.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Biała fasola – odmiany
Biała fasola należy do jednej z odmian fasoli zwykłej, a sama również występuje w różnych wariantach. W Polsce popularna jest biała fasola perłowa o małych ziarnach, dobra do zup i sałatek, oraz nieco większa fasola jaś o dużych, białych ziarnach, najczęściej używana do przygotowania fasolki po bretońsku, sałatki ziemniaczanej czy barszczu ukraińskiego. Fasola cannellini pochodzi z Włoch, jej średniej wielkości ziarna kształtem przypominają fasolę nerkową, mają zwartą konsystencję i są łagodne w smaku.
Biała fasola – wartości odżywcze
Wszystkie odmiany fasoli zawierają dużo białka roślinnego, plasując się na trzecim miejscu za soją i grochem. Fasola ma więcej białka niż mięso, więc jest ważnym produktem w dietach wegetariańskich i wegańskich. Należy jednak pamiętać, że białko roślinne nie zawiera wszystkich składników obecnych w białku zwierzęcym. Fasola biała dostarcza organizmowi dużo błonnika i witamin z grupy B, witaminę A i PP, a do tego lecytynę, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Jest też dobrym źródłem składników mineralnych, przede wszystkim żelaza i magnezu. Biała fasola jet kaloryczna, ale zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe są dobrym rozpuszczalnikiem dla witamin i ułatwiają organizmowi ich przyswajanie, a dodatkową obniżają poziom złego cholesterolu. Dzięki temu spada ryzyko miażdżycy i nadciśnienia. Biała fasola korzystnie wpływa serce i wątrobę, a także zmniejsza zakwaszenie organizmu. Znanym zastosowaniem* łupin fasoli* jest leczenie chorób reumatycznych, artretyzmu i cukrzycy.
Biała fasola – zastosowanie
Biała fasola jest często dodawana do zup, duszonych potraw, mięs, sałatek. Szczególnie popularna jest w kuchni meksykańskiej i hiszpańskiej, gdzie często stawia się na wariant pikantny. Przykładem może być burrito, czyli tortilla tradycyjnie wypełniana farszem z fasoli, ryżu i mięsa. Żeby nadać fasoli wyrazistości, często łączy się ją z produktami takimi jak kukurydza, pomidory, cebula, kiełbasa, boczek i inne mięsa.
Fasola biała jest ciężkostrawna i często powoduje i wzdęcia, ponieważ zawiera siarkę, a obecne w niej lektyny czasowo blokują wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie białek roślinnych. Jest kilka metod, które mogą zapobiec powodowanym przez fasolę nieprzyjemnościom. Dobrze jest namoczyć nasiona przed gotowaniem przez 1–2 godziny w gorącej wodzie, starając się utrzymać jej temperaturę, następnie wylać tę wodę i ugotować fasolę w świeżej. Inną opcję jest gotowanie fasoli dwukrotnie, przy czym po pierwszym zagotowaniu należy wymienić wodę na nową. Można też uprzednio moczyć fasolę w zimnej wodzie przez 8 godzin (lepiej nie przekraczać 12 godzin, ponieważ fasola może zacząć ulegać fermentacji). Trzeba pamiętać, że fasola chłonie wodę, więc trzeba wlać jej odpowiednio więcej lub dolewać, w miarę jej ubywania. Można trafić na wiele porad dotyczących moczenia i gotowania fasoli, dlatego dobrze jest wypróbować je samemu i wybrać tę, która sprawdza się najlepiej.
Biała fasola – przepisy
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.