Awokado bardziej kaloryczne
Nie tak dawno naukowcy informowali, że osoby, które codziennie sięgają po awokado, zwykle są szczuplejsze, bo przestrzegają zbilansowanej diety. Wszystko to prawda, trzeba jednak uważać, po jaką odmianę sięgamy. Okazuje się, że owoce z ciemną, chropowatą skórką są bardziej kaloryczne od tych zielonych i gładkich. A różnice są całkiem spore.
Nie tak dawno naukowcy informowali, że osoby, które codziennie sięgają po awokado, zwykle są szczuplejsze, bo przestrzegają zbilansowanej diety. Wszystko to prawda, trzeba jednak uważać, po jaką odmianę sięgamy. Okazuje się, że owoce z ciemną, chropowatą skórką są bardziej kaloryczne od tych zielonych i gładkich. A różnice są całkiem spore.
Ciemniejsze i bardziej tłuste
Tłuste, ale bardzo zdrowe - taką opinią cieszy się awokado wśród dietetyków. Aztekowie nazywali ten owoc nawet „masłem Boga”. Eksperci zalecają go nie tylko ze względu na zawartość kwasów nienasyconych, ale także witamin i minerałów (m.in. witaminy A, B1, B2, C, PP, K i H, kwas pantotenowy, a także wapń, potas i fosfor). Jednak komponując posiłek, nieświadomie możemy zawyżyć sobie dawkę kalorii w zależności od tego, jaką odmianę wybierzemy. Jeśli lubisz owoce odmiany Hass z ciemną, twardą skórką (typ kalifornijski), musisz uważać, ponieważ są zdecydowanie bardziej energetyczne niż większe, jasnozielone z błyszczącą skórką (np. odmiany Hall) pochodzące z Florydy. Jak wygląda to w liczbach? W pierwszym przypadku kubek zmiażdżonego awokado ma aż 383 kcal, w drugim - 275.
Różnica ta jest spowodowana klimatem - na Florydzie dominuje wilgotny, tropikalny, który sprzyja dojrzewaniu owoców o wyjątkowo dużej zawartości wody. A wiadomo, że im więcej wody, tym mniej kalorii. Z tego powodu smakują one też inaczej niż te kalifornijskie - mają bardziej kremową konsystencję, która jest czasem określana jako wodnista. Ciemniejsze awokado z kolei ma mniej wody, a więcej tłuszczu.
Na szczęście w obydwu przypadkach są to tzw. zdrowe tłuszcze - przede wszystkim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu, zatykającego tętnice i zwiększającego ryzyko chorób serca. Kwasy tłuszczowe w awokado dają także uczucie sytości, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia tempa metabolizmu i zmniejszenia masy ciała. Badania naukowców wykazały również, że jedzenie tego owocu skutecznie obniża o połowę ryzyko wystąpienia u mężczyzn zespołu metabolicznego (podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi i niskie stężenie dobrego cholesterolu HDL, nadmiar tkanki tłuszczowej).
Zalety awokado
Charakterystyczny gruszkowaty owoc, który polskiej terminologii botanicznej bywa nazywany smaczliwką wdzięczną to prawdziwa skarbnica cennych składników. Dzięki dużej zawartości witaminy E (neutralizującej wolne rodniki) awokado jest świetnym „paliwem” dla mózgu. Ten bardzo ważny organ potrzebuje również regularnych dostaw potasu, który wraz z chlorem i sodem tworzy skład elektrolitów, transportujących składniki odżywcze do wnętrza komórek i pomagających w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii.
Znajdziemy w nim bardzo dużo potasu, dotleniającego mózg, poprawiającego koncentrację oraz procesy myślowe. Podobne działa tyrozyna – aminokwas dostarczany do organizmu dzięki pełnowartościowemu i łatwo przyswajalnemu białku, którego awokado zawiera więcej niż krowie mleko.
Nic dziwnego, że – jak wykazały badania naukowe – spożywanie awokado może przyhamować proces utraty pamięci u osób chorych na Alzheimera.
Owoc to także bogate źródło folianów – związków, które po przedostaniu się do jelita cienkiego ulegają przemianie w kwas foliowy. Jego pozytywny wpływ na organizm trudno przecenić. Dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek, a także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Bez udziału kwasu foliowego organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny. Pierwszy działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen. Natomiast noradrenalina odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia.
Jak wynika z najnowszych badań, ok. 30 proc. wszystkich pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i depresjami ma w dużym stopniu obniżony poziom kwasu foliowego we krwi. Dlatego w ich jadłospisie nie powinno zabraknąć awokado.
Siła przeciwutleniaczy
Owoc dostarcza nam również bardzo dużej dawki luteiny – czyli naturalnego barwnika, chroniącego oczy przed wieloma dolegliwościami, m.in. zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Luteina to tylko jeden z antyoksydantów, w które bogate jest awokado. Innym ważnym dla organizmu przeciwutleniaczem jest glutation, wspierający wątrobę i system nerwowy oraz odpowiedzialny za uzupełnianie innych antyoksydantów. Awokado jest jednym z niewielu naturalnych produktów, zawierającym tak dużo glutationu.
POLECAMY RÓWNIEŻ: