Awanturka rodem z PRL. Pasta dla smaku i zdrowia
W czasach kryzysu, kiedy dostęp do rarytasów był znacznie ograniczony, panie domu wzbijały się na wyżyny kreatywności w tworzeniu oryginalnych i smacznych potraw. Awanturka jest jednym z takich przysmaków.
Skąd nazwa? Nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że połączenie dwóch głównych składników może, u bardziej wrażliwych, wywołać małą awanturę żołądkową. Jednak bez obaw: biały ser i ryba na pewno nie będą sprawcami żadnego pokarmowego zamieszania. Oczywiście, o ile będą świeże.
Smaczna i prosta
Nie ma jedynej i słusznej receptury. Podstawę stanowi ser (twaróg lub bryndza) i ryby (wędzone lub z puszki, najczęściej używano szprotek lub sardynek w oleju, czasami ryb w pomidorach). Awanturkę chyba każda pani domu przyprawiała po swojemu. Przepis na tę pastę znalazł się nawet w kultowej kiedyś książce Sabiny Witkowskiej "Nastolatki gotują" i był polecany na prywatki młodzieżowe czy też wspólną naukę. To tylko potwierdza popularność i prostotę awanturki w czasach PRL-u. Była ona serwowana na obozach i koloniach dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie nie gardzono nią w przypadku "dorosłych" imprez. Z awanturką pospolite krakersy nabierały szyku i smaku.
Jak zrobić awanturkę?
Wystarczy kostka twarogu lub bryndzy (około 250 g) i puszka sardynek lub szprotek w oleju (140-170 g). Twaróg rozdrobnić. Rybki oczyścić z ewentualnych głów, odsączyć z oleju i dodać do sera. Wszystko razem rozetrzeć widelcem. Gdyby masa była zbyt sucha, wtedy można dodać odrobinę oleju z ryb. Dodatkowo do pasty dodać posiekaną zieleninę, na przykład szczypiorek, pietruszkę, koperek albo trochę cebulki. Przyprawić do smaku musztardą lub ketchupem, a także świeżo zmielonym pieprzem i słodką papryką.
Jak i z czym robić awanturkę?
Awanturka idealnie sprawdzi się na klasycznych kanapkach, z dodatkiem plasterków kiszonego lub konserwowego ogórka. Jeśli chcemy podać ją na prywatce, to warto zamiast chleba czy bułki użyć krakersów lub chrupkiego pieczywa. Udekorować ogórkiem (konserwowym lub kiszonym) albo konserwową papryką.
Wariacje na temat awanturki
Przyjmując, że ser i ryba to tylko produkty bazowe pasty, do awanturki można dodawać dużo innych składników, które za każdym razem nieco ją zmienią. Zamiast ryby w oleju można użyć ryby wędzonej: szprotek, makreli, śledzia lub łososia, tak modnego teraz w naszych kuchniach. Smacznie sprawdzi się także ryba w pomidorach, wtedy pasta nabierze pomidorowego smaku. Należy zawsze pamiętać, aby wędzona ryba była świeża.
Zwykły twaróg można zamienić na twaróg wędzony lub dla odmiany śmietankowy, który ma delikatną, niemal aksamitną strukturę. Dodatkami mogą być ogórki (konserwowe, kiszone lub świeże), grzybki marynowane, papryka w occie, domowe pikle, a nawet rzodkiewki drobno posiekane lub w pokrojone w cienkie plasterki. Spotkałam się nawet z jajkami ugotowanymi na twardo w składzie awanturki. Smaku awanturce doda musztarda, dobrej jakości ketchup, chrzan, a także majonez. Obowiązkowo świeżo zmielony pieprz, odrobina słodkiej i ostrej papryki.