Trwa ładowanie...
jedz zdrowo
12-05-2009 10:51

Atomowa kuchnia

Tak naprawdę to nie atomowa, a molekularna, i nie kuchnia, tylko gastronomia. Chodzi tu o to, że naukowcy zamiast wymyślać kolejny sposób na zgładzenie ludzkości, bądź sklonowanie potrójnych bliźniaków, postanowili zająć się czymś naprawdę ważnym - zastosowaniem osiągnięć współczesnej nauki w sztuce kulinarnej.

Atomowa kuchniaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d11rbrv
d11rbrv

Tak naprawdę to nie atomowa, a molekularna, i nie kuchnia, tylko gastronomia. Chodzi tu o to, że naukowcy zamiast wymyślać kolejny sposób na zgładzenie ludzkości, bądź sklonowanie potrójnych bliźniaków, postanowili zająć się czymś naprawdę ważnym - zastosowaniem osiągnięć współczesnej nauki w sztuce kulinarnej.

Molekularna kuchnia zajmuje się zarówno fizycznymi i chemicznymi aspektami gotowania, jak i praktycznym wykorzystaniem zdobyczy nauki w rozwoju nowoczesnej gastronomii. Tak więc dla jednych jest to dyscyplina naukowa, ze swoim własnym aparatem badawczym, podczas gdy dla innych jest to nowoczesny trend, zdobywający serca chefów na całym świecie.

Jej początek wiąże się z osobą fizyka Nicholasa Kurtiego, który w 1969 wygłosił przed Royal Society wykład zatytułowany - „Fizyk w Kuchni". Tam przedstawił możliwości, jakie stwarza sztuce kulinarnej nauka. Był on także jednym z pierwszych kucharzy, który zaczął pojawiać się na ekranie telewizorów.

Jednak sam termin „Molekularna gastronomia" powstał w latach 80., kiedy to Kurti wraz francuskim chemikiem, Herve Thisem, postanowili tak właśnie nazwać nową naukę. Notabene był to temat pracy doktorskiej Francuza, który po śmierci Kurtiego kontynuował jego pracę.

Herve This w 1995 zdefiniował cele stojące przed nową nauką. Są to: zbieranie i badanie starych receptur, analiza istniejących przepisów, wprowadzenie do gotowania nowych metod i produktów, komponowanie nowych dań, oraz wykorzystanie znaczenia gastronomii do promocji nauki.

d11rbrv

Molekularna kuchnia szybko zaczęła się cieszyć dużym zainteresowaniem. Nie bez znaczenia było to, że popularni na całym świecie chefowie, tacy jak Heston Blumenthal z Wielkiej Brytanii, oraz Ferran Adria z Hiszpanii, zaczęli poświęcać dużo miejsca nowej nauce w swoich programach i książkach.

We Francji ministerstwo edukacji w odpowiedzi na nowy trend zorganizowało w szkołach „warsztaty smakowe", oraz wprowadziło do programów szkół kulinarnych zmiany, uwzględniające dotychczasowe ustalenia Molekularnej Gastronomii.

W ramach promocji Molekularnej Kuchni, w 1992 Kurti wraz z Thisem zorganizowali cykliczne, międzynarodowe spotkania, składające się z wykładów, seminariów i warsztatów. Impreza odbywa się w sycylijskim miasteczku - Erice, które dzięki swojej kamiennej, prawdziwie średniowiecznej zabudowie, stwarza niezwykły klimat dla konfrontacji nauki z praktyką kulinarną.

Zobacz w innych serwisach:

d11rbrv

Uczestnicy konferencji dyskutują nie tylko na temat konkretnych problemów, takich jak chemiczne reakcje zachodzące podczas gotowania, ale podnoszą też kwestie dotyczące na przykład wpływu kuchni na życie społeczne. Oprócz tego, podczas licznych prezentacji, prelegenci mogą bezpośrednio zaprezentować swoje pomysły w znajdującej się na miejscu kuchni.

d11rbrv

Dzięki takim spotkaniom, mistrzowie kuchni wspólnie z naukowcami mogą konfrontować swoje doświadczenia oraz poszerzać wiedzę i możliwości. Jest to także miejsce, w którym obala się popularne mity, takie jak na przykład to, że czas pieczenia mięsa zależy od jego wagi.

Obecnie na całym świecie powstają akademie molekularne, także w Polsce (Akademia Kuchni Molekularnej Jeana Bosa w Krakowie), popularyzujące nowy trend. Ponadto w licznych restauracjach, jak np. Fat Duck Blumenthala możemy zjeść potrawy powstałe na bazie doświadczeń kuchni molekularnej.

Na zakończenie podajemy jeden z „przepisów" na jajko Baume - nazwa powstała na cześć francuskiego chemika Antoine Baume. Otóż należy włożyć całe jajko do alkoholu, który z czasem zacznie przenikać skorupkę i powodować krzepnięcie. Po miesiącu otrzymamy gotowe do spożycia jajeczko. Smacznego...

Artur Olejniczak

Zobacz w innych serwisach:

d11rbrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11rbrv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj