Trwa ładowanie...
28-01-2009 17:18

Alkoholowe Himalaje

W czasach globalnego kryzysu, pakietów rządowych, indeksów giełdowych pikujących w dół, postarajmy się na chwilę zapomnieć o tym bałaganie. Przenieśmy się w świat luksusu, gdzie cena butelki koniaku, wina, czy tequili stanowi równowartość luksusowego samochodu bądź domu.

Alkoholowe HimalajeŹródło: archiwum, fot: archiwum
d1vfpb3
d1vfpb3

W czasach globalnego kryzysu, pakietów rządowych, indeksów giełdowych pikujących w dół, postarajmy się na chwilę zapomnieć o tym bałaganie. Przenieśmy się w świat luksusu, gdzie cena butelki koniaku, wina, czy tequili stanowi równowartość luksusowego samochodu bądź domu.

Najdroższą, jak na razie, wyprodukowaną butelką alkoholu jest 100 letni koniak „Henri IV Dudognon Heritage Cognac". Był on efektem współpracy firmy Tequila Ley. 925, znanej z produkcji rekordowo drogich trunków, i francuskiego domu Dudognon słynącego ze świetnych koniaków.

Koniak jak złoto

Ośmiokilogramowa butelka została zanurzona w 24 karatowym złocie i platynie oraz ozdobiona 6500 diamentów. Cenę tego koniaku ustalono na, bagatela, 1 milion funtów (niecałe 2 miliony dolarów) i była to najwyższa dotychczas kwota, jakiej zażądano za pojedynczą butelkę.

W 2006 roku Tequila Ley.925 wypuściła na rynek serię bogato inkrustowanych złotem i platyną butelek tequili „Aztec Passion Limited Edition". Cena jednego egzemplarza wyniosła 225 tysięcy dolarów.

Oprócz tej serii firma postanowiła wystawić do sprzedaży jedną, wyjątkową „Tequila Sterling". Butelka została wydmuchana ręcznie przez meksykańskich rzemieślników oraz przyozdobiona blisko 6 tysiącami diamentów i 4 kg platyny oraz srebra. Trunek w takim opakowaniu został wyceniony na 1,5 miliona dolarów.

d1vfpb3

Destylowana z diamentów

Koncern LVHM Moët Hennessy postanowił nie zostawać w tyle. Wyprodukował więc koniak, który miał stanowić syntezę oraz kwintesencję smaków minionego wieku. Litrowa butelka wykonana ze szkła baccarat została umieszczona w skrzyni zaprojektowanej przez znanego rzeźbiarza - Michela Othoniela.

Serię nazwano „Beaute de Siecle", a liczyła ona 100 egzemplarzy, z których każdy kosztował około 200 tysięcy dolarów i był dostarczany na specjalne zamówienie.

Wódka jest także produkowana w wersji luksusowej. Jest to „Diva" wytwarzana w Szkocji (czyżby Szkotom znudziła się malt whisky?). W procesie destylacji wykorzystuje się tu brzozę norweską oraz diamenty zmieszane z piaskiem. Butelki są także ozdabiane diamentami i od tego zależy faktyczna cena trunku. Najdroższy egzemplarz osiągnął cenę ponad miliona dolarów.

Natomiast wspomnianą wyżej whisky sprzedaje się w „bardziej umiarkowanych" cenach. Najdroższy według wszelkich danych jest „Macallan Rare and Fine Collection 1926", który został zakupiony na aukcji dwa lata temu przez obywatela Korei (południowej, oczywiście) za 75 tysięcy dolarów (cena wywoławcza wynosiła 38 tysięcy dolarów).

d1vfpb3

Pozostałe gatunki jak na przykład 50-letniego „Chivas Regal Royal Salute", można kupić za „zaledwie" 10 tysięcy dolarów.

Cztery butelki

Z alkoholi wysokoprocentowych zostają rumy, wśród których prym wiedzie niezmiennie „J. Wray and Nephew Rum". Jego cena podyktowana jest bardzo niską podażą, ponieważ na rynku są dostępne jeszcze tylko cztery butelki. Każda z nich kosztuje 26 tysięcy funtów.

Rekord wśród win dzierży „Chateau Lafite 1787 Th.J", który zakupił Malcolm Forbes za 156 tysięcy dolarów. Butelki tego trunku miały pochodzić z piwniczki Thomasa Jeffersona. Jednak inny z nabywców, magnat przemysłowy, William Koch, po wnikliwym śledztwie uznał, że co prawda wino i butelka pochodzą z tego okresu, jednak inicjały prezydenta USA zostały sfałszowane.

d1vfpb3

Jeśli chodzi o „młodych producentów", to najdroższym sprzedanym winem był australijski „Penfolds Grange Hermitage 1951", za którego butelkę zapłacono na aukcji 35 tysięcy dolarów. Rocznik ten miał inaugurować początek działalności komercyjnej australijskiej winiarni.

Najdroższą butelką wina pochodzącą z USA jest „1941 Inglenook Cabernet Sauvig. Napa Valley", sprzedany za 24 tysiące dolarów. Obecnym właścicielem winiarni Napa Valley (nazywaną też Rubiconem amerykańskiego winiarstwa) jest Francis Ford Coppola.

Jak przepłacić 271.800 dolarów

Na koniec kilka słów o trunku uznawanym za wybitnie luksusowy - szampanie. Za najdroższy sprzedany uważa się 6 litrowy „Louis Roederer Cristal Brut 1990, Millenium", który zakupiono na aukcji za 17.625 dolarów, czyli stosunkowo niewiele.

d1vfpb3

Co prawda w moskiewskim hotelu Ritz - Carlton znajduje się w ofercie szampan „Heidsieck 1907" za 275 tysięcy dolarów, wydobyty z dna okrętu, który zatonął w 1916 roku. Jednak zamiast pić w Moskwie trunek o takiej cenie, łatwiej go nabyć na aukcji w USA, gdzie ostatnio zapłacono za niego jedyne 4.200 dolarów.

Po tym przeglądzie pozostaje tylko westchnąć i udać się do pobliskiego sklepu, gdzie można kupić całkiem przyzwoitą „Żubrówkę" za jedyne 17,79 PLN.

Artur Olejniczak

fot. JupiterImages

d1vfpb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vfpb3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj