Agrest – wartości odżywcze, zastosowanie, odmiany
Rośnie w wielu polskich ogródkach, lecz paradoksalnie trudno go kupić w sklepie. Mowa o agreście, częstym składniku przetworów, bogatym w witaminę C.
Agrest to roślina, która jest powszechnie hodowana w Europie, ale w Afryce i Azji również można ją spotkać. Agrest występuje też jako dziki krzew, niewymagający pielęgnowania przez człowieka. Krzewy agrestu nie są specjalnie trudne w uprawie i szybko się rozwijają, jednak zalecana jest dla nich żyzna, obfitująca w próchnicę gleba. Krzewy agrestu lubią też dużą ilość światła słonecznego i są odporne na mrozy.
Agrest - odmiany
Chociaż agrest występuje czasami jako krzyżówka z porzeczką czarną czy innymi krzewami, w Polsce wyróżnia się trzy główne odmiany agrestu:
- agrest czerwony,
- agrest żółty,
- agrest biały (nazywany również miodowym).
Większość odmian agrestu posiada ostre kolce na gałązkach, jednak istnieją gatunki z ich niewielką ilością.
Agrest – jak poznać dojrzałe owoce?
Owoce agrestu nie są wcale tak kwaśne, jak uważa większość osób – pod warunkiem, że spożywa się je wtedy, gdy są już całkowicie dojrzałe. Dojrzałe owoce agrestu muszą być w całości miękkie, w przypadku chociażby agrestu czerwonego zmieniają też wtedy barwę na znacznie ciemniejszą.
Agrest – zastosowanie w kuchni
Agrest w sezonie zwykle spożywany jest w postaci surowego owocu, jako przekąska. Bardzo często wykorzystuje się go też do robienia konfitur, dżemów i galaretek. Owoce agrestu mają żelujące właściwości z powodu znacznej ilości pektyn – mieszanin węglanów, które ze względu na swoją charakterystykę wykorzystywane są w przemyśle spożywczym.
W związku z tym agrest świetnie nadaje się do ciast, zwłaszcza do lekkich biszkoptów. Można go dodawać w postaci całych owoców, galaretki lub delikatnej pianki. Istnieją też przepisy na sernik z agrestem – jako zamiennikiem rodzynek. Agrest znakomicie sprawdza się też w plackach przypominających szarlotkę.
Agrest – soki i kompoty
Bardzo zdrowy jest sok z agrestu, który robi się poprzez dosypywanie cukru do dojrzałych owoców i regularne mieszanie przez kilka dni. Gdy cukier się rozpuści, przecedzony sok z agrestu należy poddać pasteryzacji.
Nie wolno zapominać o kompocie z agrestu. Jeśli sam agrest ma dla nas zbyt intensywny smak i trudno nam pić taki kompot, warto pamiętać o dodaniu łagodzących liści mięty. Agrest najlepiej sprawdza się w kompotach wieloowocowych, dodając im niezbędnej kwaskowatości - zwłaszcza w przypadku, gdy reszta składników to owoce bardzo słodkie, jak na przykład jabłka czy truskawki.
Agrest – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne
Agrest wpływa pozytywnie na urodę, dlatego wykorzystywany jest w branży kosmetycznej. Posiada mnóstwo antyoksydantów, a maseczki z agrestu poprawiają wygląd skóry twarzy. Sto gramów agrestu w połowie zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C i nie dostarczy nam zbyt wielu kalorii (41 kcal).
Agrest usprawnia proces trawienia i usuwa z naszego organizmu kwas moczowy. Zawiera błonnik, a sok z agrestu usprawnia proces przemiany materii i jest zalecany osobom, które cierpią z powodu nadwagi.