Trwa ładowanie...

A może dżem? Drylownice pomogą przygotować letnie przetwory

Intensywny smak lata zamknięty w słoiku pozwala cieszyć się owocami o każdej porze roku. Odrobina pracy i na półkach w spiżarni stoją kolorowe słoiki pełne konfitur i dżemów, a także kompotów, marmolad i wszelakich innych pyszności.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sezon na wiśnie trwa - wykorzystaj go maksymalnie!Sezon na wiśnie trwa - wykorzystaj go maksymalnie!Źródło: Adobe Stock
dk65ai2
dk65ai2

Drylownica — idealny gadżet na teraz

Aby przygotować dżem z wiśni czy konfiturę z mirabelek, należy usunąć z nich pestki. Jeśli do przerobienia masz mnóstwo owoców, zadanie staje się prawdziwym wyzwaniem. Oczywiście przygotowanie przetworów to przyjemność, ale perspektywa spędzenia długich godzin na usuwaniu pestek z drobnych owoców może być przytłaczająca. Pracę przyspieszy drylownica.

W zależności od potrzeb i częstotliwości używania takich gadżetów możesz postawić na mały przyrząd obsługiwany jedną ręką, przypominający zszywacz. Umieszczasz w nim jeden owoc, naciskasz, a pestka wyskakuje. Drylowanie jest szybsze niż np. małym nożykiem, a wraz z usuwaną pestką nie pozbywasz się też strzępków miąższu. Taka drylownica zajmuje najmniej miejsca, więc jeśli nie masz za dużo schowków w kuchni, na pewno dodatkowo jej nie "zagraci".

dk65ai2

Jeśli czeka cię sporo drylowania, postaw na mechaniczną drylownicę, do której wsypujesz pewna ilość owoców, które zsuwają się po pochyłej tacce do punktu, w którym drylujesz je za pomocą wygodnego przycisku. Większość takich modeli pozwala na drylowanie kilku owoców jednocześnie — to ogromna wygoda i udogodnienie. Tempo pracy wzrasta przy nich do błyskawicznego! Taka drylownica wykonana może być z tworzywa albo metalu. Plastikową kupimy od ok., 50 zł, metalowa będzie droższa, ale też trwalsza. To wydatek powyżej 100 zł. Niektóre z nich pozwalają też na usuwanie pestek z większych owoców albo ułatwiają obieranie ich ze skórki.

Co z drobnymi pestkami?

Owoce jak agrest, porzeczki czy maliny tez posiadają pestki, ale — nie dryluje się ich. Pestki pozostawia się w przetworach, ale nie tylko ze względu na tzw. pójście na łatwiznę. Nierzadko mają wysoka zawartość składników odżywczych. Alternatywa to przecieranie np. agrestowych konfitur przez sitko. Ciepłe, gotowe przetwory za pomocą łyżki przeciskasz przez sitko, a następnie zamykasz w słoikach.

Znasz sposób z biurowym spinaczem?

Do przygotowania kilku słoiczków dżemu np. dla malucha profesjonalna drylownica nie jest niezbędna. Praktyczny, tani i prosty sposób na usunięcie pestek np. z wiśni to rozłożony spinacz biurowy. Zaokrągloną strona drucika wbijasz go od strony gałązki i łatwo wyciągasz pestkę. Jeśli nabierzesz wprawy, drylowanie tym prostym, domowym sposobem stanie się szybkie i proste. Nie wbijaj jednak spinacza zbyt szybko i mocno, aby sok zanadto nie pryskał, gdyż ma silne właściwości plamiące i trudno go wywabić z zaplamionych tkanin. Pozostaje kwestia tego, co zrobić z pestkami, ale i na to znajdzie się sposób inny, niż wyrzucenie ich. Z pestek np. wiśni można samodzielnie wykonać domowy termofor. Wystarczy wrzucić pestki do płóciennego, szczelnego woreczka z wytrzymałego, naturalnego materiału. Kiedy będziecie potrzebować zimą odrobiny ciepła, aby ograć dłonie albo stopy, takie pestki podgrzejecie np. w piekarniku. Trzymają ciepło naprawdę długo i są naturalne!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dk65ai2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dk65ai2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj