Trwa ładowanie...

7 sposobów, jak jeść mniej cukru

Nie bez powodu uważa się, że cukier jest jednym z najsilniej uzależniających narkotyków XXI wieku. Badania dowodzą, że uzależniamy się od niego nieświadomie, a taka chęć sięgnięcia po słodki smakołyk bywa o wiele silniejsza niż w przypadku heroinisty.

Musimy mieć świadomość tego, jak cukier na nas wpływa Musimy mieć świadomość tego, jak cukier na nas wpływa Źródło: Adobe Stock, fot: africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)
d2oh6no
d2oh6no

Nie bez powodu cukier jest również określany mianem białej śmierci. Jego wpływ na nasze zdrowie niestety nie należy do najlepszych, a w niektórych przypadkach nadmiar spożywanego cukru może przeobrazić się w poważne dolegliwości, choroby, a nawet powodować śmierć.

"To właśnie on stoi za powstawaniem nadmiernej próchnicy, która doprowadza zęby do krytycznego stanu, nadmiar cukru może prowadzić również do osteoporozy oraz cukrzycy" — dodaje Wiola Lis, doradca z ekologicznego centrum Arkana Smaku. Nic zatem dziwnego w tym, że wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej jego właściwości mamy coraz większą ochotę odstawić ten narkotyk. Jak ograniczyć cukier w codziennej diecie?

Co warto wiedzieć o cukrze?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, jak cukier na nas wpływa. Dopiero taka wiedza sprawi, że faktycznie zaczniemy redukować jego ilość w naszej diecie. Rzecz nie w tym, by całkowicie z niego zrezygnować, ale ograniczyć w takim stopniu, by nie dominował w naszym jadłospisie na co dzień.

Erytrytol. Najzdrowszy zamiennik dla cukru

Ograniczanie cukru bywa trudną przeprawą dla osób, które często i ochoczo sięgają po słodycze. Brak cukru we krwi, która jest przyzwyczajona do jego bezustannej obecności, może przejawiać się sennością, rozdrażnieniem, ale przede wszystkim niewyobrażalnie wielką ochotą zaspokojenia tego głodu. Redukować musimy wobec tego stopniowo i z rozwagą.

d2oh6no

Musimy również mieć świadomość tego, że cukier przybiera bardzo różne formy. W niektórych produktach znajdziemy substancje słodzące, które niestety będą miały taki sam wpływ na nasz organizm. Pojawia się laktoza, syropy glukozowo-fruktozowe czy słodka serwatka. Każdy z wyżej wymienionych składników jest odpowiednikiem cukru, a często nie bierzemy ich pod uwagę.

Ewelina Klimek, specjalistka produktowa z ekobazaru Arkana Smaku przestrzega: "Uważajmy również na produkty fit czy light. Bardzo często są to towary spożywcze, w których ogranicza się ilość tłuszczu na rzecz konserwantów albo cukru właśnie. Pozostaje nam dokładne czytanie etykiet bądź znalezienie naprawdę dobrego dostawcy jedzenia, który wyselekcjonuje najlepszy asortyment za nas".

Jak zredukować ilość spożywanego cukru? Podstawowe zasady

W jaki sposób o siebie zadbać? Oto kilka sprawdzonych sposobów na skuteczną redukcję cukru na co dzień:

Świeże owoce

Najprostszym sposobem jest stopniowa rezygnacja ze słodyczy na rzecz świeżych owoców. Choć taki pomysł dla entuzjastów czekolady i innych smakołyków brzmi niedorzecznie i zdaje się być planem nie do zrealizowania, to jednak jest to jedna z najzdrowszych propozycji.

d2oh6no

Sięgamy po cukier w konkretnym celu. Decydując się na przekąskę z banana zamiast kalorycznego batonika, wybieramy zdrową dawkę energii. Dla osób uzależnionych taka zmiana może być trudna, ale gdy na szali znajduje się nasze zdrowie, wybór powinien być oczywisty.

Napoje

Największa ilość cukru znajduje się w niepozornych napojach gazowanych, które pijemy na potęgę. Najgorsze wśród nich są napoje energetyczne. Szacuje się, że w niespełna 500 ml takiego płynu znajduje się nawet do kilkunastu łyżeczek cukru. Warto zatem zamienić takie cukrowe bomby na mocną herbatę z odrobiną miodu. Z czasem zacznie na nas działać w podobny sposób, a z pewnością taki wybór wyjdzie nam na dobre.

d2oh6no

Wiola Lis z Arkanów Smaku dodaje: "Uważajmy także na smakowe wody. Zamiast sięgać po pozornie zdrową wodę cytrynową czy truskawkową, warto dodać do domowego dzbanka garść owoców lub wycisnąć z nich świeży sok. Woda smakuje wyśmienicie również z plastrami ogórka czy listkami mięty".

Zamienniki cukru

Zamiast cukru stosujmy miód i przyprawy, które sprawią, że dana potrawa, deser lub ciasto nabiorą słodkiego smaku. Doskonałym wyborem jest również stewia, ksylitol czy erytrytol. Warto poszukać najlepszego zamiennika dla siebie.

d2oh6no

Produkty naturalne

Wbrew pozorom gotowe produkty stylizowane na zdrowe, tj. musli czy jogurty owocowe, również zawierają sporo cukru. Warto, przynajmniej od czasu do czasu, przygotowywać takie posiłki samodzielnie. Mamy wówczas pewność, co jest w środku.

Najlepszym przykładem jest kupowanie jogurtów naturalnych zamiast owocowych i dodawanie do nich dowolnych składników: owoców, bakalii i orzechów.

d2oh6no

Etykiety

Czytajmy etykiety umieszczane na towarach. Tylko pełna świadomość tego, co znajduje się w danym produkcie pozwoli nam uniknąć niespodzianek w postaci ukrytego cukru.

 Regularne posiłki

W trosce o własne zdrowie powinniśmy większą wagę przywiązywać do tego, kiedy jemy. Regularne posiłki mają w tym wypadku niemałe znaczenie.

Postarajmy się odpowiednio rozplanować jadłospis na cały dzień i zadbać o to, by posiłki odbywały się regularnie. Warto mieć w zanadrzu zdrową przekąskę, która uchroni nas przed niepohamowanym sięganiem po cokolwiek w przypływie wilczego głodu.

d2oh6no

Umiar w umiarze!

Nie odstawiajmy wszystkiego, co sprawia nam przyjemność. Niebezpieczne jest rezygnowanie z cukru w każdej formie, ponieważ taki bojkot w którymś momencie może się obrócić przeciwko nam, np. pod postacią braków ważnych witamin i minerałów. Liczy się umiar i pełna świadomość tego, co i jak jemy.

Informacje o autorze

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

logo Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2oh6no
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oh6no
Więcej tematów