Trwa ładowanie...

Czym zastąpić cukier w codziennej diecie?

Biały cukier należy do najbardziej szkodliwych produktów spożywczych. Tymczasem używamy go w ogromnych ilościach, negatywnie oddziałując na nasze zdrowie. Cukier nie tylko powoduje otyłość i psucie się zębów, ale wpływa również na inne aspekty naszego zdrowia. Na szczęście, bez trudu znajdziemy zamienniki białego cukru, bardziej nam przyjazne.

Zamienniki białego cukru Zamienniki białego cukru Źródło: Adobe Stock, fot: ©Africa Studio - stock.adobe.com
d1p2b5z
d1p2b5z

Ksylitol

Cukier brzozowy, czyli ksylitol, od kilku lat zaczyna wypierać biały cukier chociażby w przemyśle spożywczym. Produkuje się go z brzozowego soku, zbieranego wczesną wiosną. Sok gotuje się i krystalizuje. W sprzedaży znajdziemy go w postaci większych lub mniejszych kryształów. Najważniejszymi zaletami ksylolitu jest to, że nie wywołuje on próchnicy, pomaga we wchłanianiu magnezu i wapnia, a przecież to te pierwiastki wzmacniają zęby i kości.

Syrop klonowy

Innym zamiennikiem białego cukru, produkowanym z soku pochodzącego z drzewa jest syrop klonowy. Ten mocno zagęszczony sok trzech rosnących w Ameryce Północnej gatunków klonu nie zawiera konserwantów, jest w pełni naturalny. Ale nawet bez konserwantów jest bardzo trwały – można go przechowywać nawet kilka lat. Syrop klonowy zawiera łatwe do strawienia cukry proste, a także mikroelementy, takie jak magnez, potas, wapń czy witaminy z grupy B.

Stewia

Na całym świecie uprawia się dziś także stewię, roślinę, która jest 200 razy słodsza od białego cukru. W sklepach bez trudu znajdziemy wysuszone liście stewii, których używamy do przygotowywania syropów lub po prostu dodajemy do napojów, by uzyskać słodki smak. Jeśli na przykład pieczemy ciasto, to zamiast szklanki białego cukru wystarczy nam łyżeczka zmielonej stewii.

Sposoby na idealne naleśniki. Całe życie robisz je źle

Maltitol

Kolejną rośliną, która dostarcza nam słodkości jest kukurydza, w której ziarnach znajduje się maltitol. Ten słodzik znajdziemy również w innych zbożach, choć w mniejszej ilości. Maltitol ma smak podobny do sacharozy, jest jednak o połowę mniej kaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Dzięki temu jest idealny dla osób na diecie lub sportowców.

d1p2b5z

Miód

Zanim ludzie nauczyli się produkować cukier czy to z buraków cukrowych, czy to z trzciny cukrowej, słodzili potrawy miodem. Choć ma on mniej więcej tyle kalorii, co biały cukier, jest jednak zdrowszy. Ma działanie bakteriobójcze i antywirusowe. Pomaga w walce z grzybami, a zawarte w nim pyłki kwiatowe pomagają w walce z chorobami układu krążenia czy układu oddechowego. A w dodatku miód nigdy się nie psuje.

Sukraloza

Oprócz naturalnych zamienników naturalnego również, choć niezdrowego białego cukru mamy do dyspozycji również słodziki sztuczne, z których najbardziej polecanym jest sukraloza. Tego słodzika mogą używać przede wszystkim diabetycy, czyli ludzie, którzy nie mogą jeść cukru. Sukraloza jest ponad 500 razy słodsza od cukru, ale w ogóle nie zawiera kalorii i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p2b5z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p2b5z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj