7 najlepszych produktów na kaca
Mdłości, zawroty głowy, osłabienie – to najczęstsze symptomy świadczące o przedawkowaniu alkoholu. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie tych dolegliwości jest oczywiście zachowanie umiaru w spożywaniu trunków. Jeśli jednak już dopadł nas kac, warto sięgnąć po odpowiednie produkty spożywcze, które złagodzą uciążliwości.
Sok z kiszonych buraków
Produkt, który w dawnej kuchni polskiej wykorzystywano jako bazę barszczu, kapuśniaku i wielu innych potraw. Wspomina o nim Władysław Reymont w powieści "Chłopi", wyliczając dania wigilijne: "Najpierw był buraczany kwas, gotowany na grzybach z ziemniakami całemi (…)". Kiszone buraki są lekkostrawne i niskokaloryczne, ponieważ w wyniku fermentacji tracą bardzo dużo cukru, przekształcanego m.in. w kwas mlekowy, który uchodzi również za skuteczne remedium na kaca. Dlatego buraczany sok warto mieć pod ręką, gdy przesadzimy z alkoholem.
Avgolemono
Za tą tajemniczą nazwą skrywa się bardzo popularna w Grecji czy na Cyprze zupa na bazie jajek i cytryny, uchodząca za skuteczne remedium na przeziębienie i… kaca. Jak ją przyrządzić? Potrzebujemy wywaru, warzywnego lub drobiowego (litr). Białka z trzech jajek ubijamy na sztywną pianę, po czym, ciągle ubijając, dodajemy żółtka, a na koniec sok wyciśnięty z cytryny. Dolewamy trochę ciepłego (ale nie gorącego bulionu), mieszamy i dolewamy do reszty wywaru. Przez kilka minut podgrzewamy na małym ogniu. Avgolemono serwujemy z ryżem.
Zsiadłe mleko
Już przed wiekami gasiło pragnienie oraz leczyło kaca. Zsiadłe mleko jest lekkostrawne oraz stanowi jeden z najsilniejszych naturalnych probiotyków, skutecznie przywracający równowagę flory bakteryjnej, zakłóconej przez nadmiar alkoholu. Produkt wykazuje też działanie alkalizujące, dzięki czemu obniża zakwaszenie organizmu spowodowane zbyt dużą dawką trunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błędy przy robieniu jajecznicy
Napitok
Orzeźwiający napój pochodzący z kuchni Łemków, czyli niezwykłej grupy narodowościowej przez wieki zamieszkującej Beskid Niski i zachodnie Bieszczady. Napitok świetnie sprawdzi się jako remedium na kaca. Jak go przygotować? Do dwóch litrów serwatki dolewamy sok z kiszonych ogórków (jego ilość zależy od preferencji smakowych), dodajemy posiekany drobno koperek, doprawiamy solą i gotowe.
Szakszuka
Arabski przysmak może być smacznym pomysłem na śniadanie czy lunch, zwłaszcza po upojnym wieczorze. Składniki szakszuki, szczególnie nie końca ścięte jajko (dzięki wysokiej zawartości cysteiny), skutecznie zredukują szkodliwe działanie poalkoholowych toksyn i pomogą uzupełnić utracone witaminy i minerały. Wystarczy podsmażyć cebulę, paprykę i czosnek, dodać pomidory, dusić przez kilka minut, doprawić solą, pieprzem, mieloną słodką papryką oraz koniecznie kuminem (pół łyżeczki), a na koniec wbić jajka i gotować pod przykryciem jeszcze 5-6 minut. Szakszukę serwujemy ciepłą, posypaną posiekaną kolendrą lub natką pietruszki.
Koktajl bananowo-imbirowy
Jeśli następnego dnia po imprezie nie możemy patrzeć na jedzenie, przygotujmy smaczny i wartościowy koktajl. W jego składzie nie powinno zabraknąć banana, czyli skarbnicy potasu pomagającego przywrócić równowagę elektrolitową, zaburzoną nadmiarem alkoholu. Warto też dodać kawałek świeżego kłącza imbiru, który – jak wynika z badań naukowych – skutecznie łagodzi nudności i mdłości, często pojawiające się na kacu. Dopełnieniem koktajlu może być sok z cytryny, bogaty w witaminę C oraz działający alkalizująco.
Zielona herbata
Napar z suszonych liści herbaty, nie poddanych procesowi fermentacji, jest uznawany za najstarszy napój świata – w Chinach był spożywany już ponad 4,5 tysiąca lat temu. To bardzo skuteczne remedium na kaca, ponieważ sprzyja wypłukiwaniu z organizmu szkodliwych toksyn oraz wspomaga pracę wątroby, szczególnie źle znoszącej nadmiar alkoholu. By w pełni skorzystać z pozytywnych właściwości zielonej herbaty, nie zalewajmy jej wrzątkiem (woda powinna mieć ok. 80 st.) i nie zaparzajmy dłużej niż 3 minuty.