Trwa ładowanie...

Czy imbir na pewno jest zdrowy? Kto nie powinien jeść imbiru

Imbir, a konkretnie jego korzeń, wykorzystywany jest w kuchni, i w medycynie. Poprawia smak potraw, ale i leczy. Kupowany w postaci sproszkowanej, w tabletkach, olejku, pity w formie naparu, jedzony w marynacie jako dodatek do sushi.

Czy imbir na pewno jest zdrowy?Czy imbir na pewno jest zdrowy?Źródło: 123RF
d11hb8t
d11hb8t

Czy imbir na pewno jest zdrowy?

Imbir ma wiele cudownych właściwości – pomaga na zaburzenia trawienia, w tym mdłości, a jego działanie rozgrzewające wspomaga leczenie przeziębienia. Imbir działa przeciwgorączkowo, rozrzedza śluz oraz hamuje czynność skurczową oskrzeli – dlatego polecany jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ssanie plastrów imbiru wesprze odporność, złagodzi ból gardła, a nawet... bóle menstruacyjne.

Na choroby większego kalibru korzeń imbiru również się sprawdzi z uwagi na jego właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Warto pić rozgrzewający napar z imbirem, cytryną i miodem, a także dodawać go do dań gorących.

Wydawałoby się zatem, że imbir jest magicznym remedium na wszystko.

Imbir, przyprawa obowiązkowa na jesień

Czy imbir na pewno jest zdrowy? Kto nie powinien jeść imbiru?

Mimo że wartości imbiru nie da się przecenić, to nie każdy powinien go spożywać.

d11hb8t

Imbiru nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12. miesiąca życia, bo może podrażnić delikatną śluzówkę i kubki smakowe niemowlęcia.

Również ciężarne powinny uważać na imbir – mimo że krople z wyciągiem z imbiru mają świetne działanie przeciwwymiotne, to odradza się używania ich przyszłym mamom. Niestety imbir może spowodować przedwczesne skracanie się szyjki macicy.

W przypadku takich chorób jak nadciśnienie oraz niedociśnienie tętnicze i hemofilia imbir jest zakazany. Nawet niewielkie jego ilości mogą wchodzić w interakcje z lekami, zwłaszcza z beta-blokerami.

Choć imbir wspomaga trawienie, to chorzy na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz refluks żołądkowy powinni zdecydowanie wyeliminować z diety ten składnik. Imbir może podrażniać śluzówkę przewodu pokarmowego, nasilając dolegliwości.

Herbata z imbirem 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d11hb8t
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d11hb8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11hb8t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj