7 mniej oczywistych sposobów na wykorzystanie arbuza
Doceniamy go zwłaszcza w upalny dzień, bo nic nie orzeźwia tak skutecznie, jak plaster soczystego arbuza, bogatego nie tylko w wodę, ale również cenne składniki odżywcze, choćby likopen zmniejszający ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia. Ten pyszny owoc możemy też wykorzystać na wiele innych smakowitych sposobów.
Sałatka z arbuza
Soczystego arbuza z powodzeniem wykorzystamy do przygotowania pysznej sałatki. Nie tylko owocowej. Ciekawy przepis zdradziła piosenkarka Ewa Farna, która ulubioną przekąskę przyrządza z pokrojonego w kostkę arbuza, świeżej mięty i kolendry oraz orzechów nerkowca. Sałatkę należy doprawić chińskim sosem hoisin (mieszanka sosu sojowego, octu, sosu rybnego, masła z orzechów arachidowych, miodu i oleju sezamowego). "Jeżeli dla Was niesmaczne, to albo złe pomiary dodatków, albo jesteście w ciąży" – napisała Ewa Farna na swoim internetowym profilu.
Carpaccio z arbuza i melona
Według oryginalnej receptury bazą carpaccio powinny być cieniutko pokrojone, niemal przezroczyste plasterki polędwicy wołowej, ale z powodzeniem zastąpi ją także… arbuz i melon.
Owoce obieramy ze skórki, pozbawiamy nasion i kroimy na cienkie plasterki. Układamy na przemian (co zapewni piękny efekt wizualny), skrapiamy oliwą, miodem i sokiem z cytryny, a na koniec dekorujemy listkami świeżej mięty. By nadać przystawce więcej charakteru, możemy posypać owocowe carpaccio płatkami chili.
5 owoców, które pomogą ci schudnąć
Lemoniada arbuzowa
Orzeźwiający napój, który przyniesie ulgę w gorący dzień, a dodatkowo zapewni solidną dawkę cennych składników odżywczych. Jak przygotować smaczną lemoniadę?
Wypestkowany miąższ z arbuza (około kilograma) blendujemy i przelewamy przez sitko. Powstały sok mieszamy z sokiem z 2-3 limonek, litrem wody mineralnej i 1-2 łyżkami syropu klonowego. Schładzamy w lodówce lub podajemy z kostkami lodu.
Chłodnik z arbuza
Trudno znaleźć lepszą potrawę na ciepły dzień. Chłodnik arbuzowy nie tylko orzeźwia, ale dostarcza także organizmowi imponującą dawkę witamin oraz ważnych dla zdrowia minerałów. Przysmak ma jeszcze jedną zaletę – jego przyrządzenie nie wymaga zbyt wiele czasu czy nadzwyczajnych umiejętności kulinarnych.
Kilogram arbuzowego miąższu (bez pestek) blendujemy z garścią świeżych liści bazylii i mięty, a następnie schładzamy w lodówce przez 2-3 godziny. Następnie dodajemy pokrojonego w kostkę ogórka oraz żółtą paprykę, a po rozlaniu na talerze – posypujemy pokruszonym serem feta. Dekorujemy listkami bazylii.
Arbuzowe szaszłyki
Szukasz oryginalnego pomysłu na letnią przekąskę albo orzeźwiający dodatek do grillowanych specjałów mięsnych? Oto on.
Zadanie nie jest skomplikowane. Z miąższu arbuza wystarczy wykroić spore kostki, które nadziewany na długie, szaszłykowe patyczki, na przemian z plasterkami szynki parmeńskiej i listkami bazylii. Przed podaniem skrapiamy je sokiem z limonki lub słodkim sosem chili.
Lody arbuzowe
Schłodzony arbuz jest świetną przekąską na upalny dzień, ale jeszcze bardziej orzeźwiające właściwości wykazują przygotowane z niego lody.
Potrzebujemy kilograma miąższu z dojrzałego owocu, który pozbawiamy pestek, a następnie blendujemy, w razie potrzeby dosładzając cukrem pudrem albo syropem z agawy czy daktyli. Następnie dodajemy sok wyciśnięty z jednej limonki oraz miąższ z 1-2 owoców kiwi. Ponownie blendujemy, po czym umieszczamy w zamrażalniku na 2-3 godziny.
Dżem z arbuza
Arbuz świetnie sprawdza się także w rozmaitych przetworach, choćby dżemie – pysznym dodatku do pieczywa, omletów czy naleśników. Jak go przygotować?
Miąższ arbuza (ok. 2 kilogramów) pozbawiamy pestek, kroimy na kawałki, zasypujemy cukrem (w oryginalnych przepisach potrzeba go ok. kilograma, ale warto ograniczyć dawkę sacharozy) i odstawiamy w chłodne miejsce na 2-3 godziny. Następnie wszystko smażymy na małym ogniu przez godzinę, często mieszając. Po tym czasie dodajemy skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy (wybór owoców zależy od naszych preferencji smakowych) oraz miąższ z jednej laski wanilii. Gotujemy jeszcze 20-30 minut, aż dżem stanie się gęsty i szklisty. Jeszcze gorący przekładamy do wyparzonych wcześniej słoików, które odwracamy do góry dnem i pozostawiamy w takiej pozycji przez przynajmniej godzinę.