5 ciekawych pomysłów na pierś z indyka
Mięso z piersi indyka nieprzypadkowo uchodzi za wyjątkowo wartościowe – dostarcza niewiele kalorii, jest natomiast bogatym źródłem białek, witamin z grupy B, potasu, fosforu czy cynku. W kuchni wykorzystamy je na wiele sposobów, wyczarowując proste i pyszne potrawy.
Frittata z piersią indyka, brokułem i serem pleśniowym
Kultowy włoski specjał wspaniale smakuje na zimno lub ciepło. Frittata sprawdzi się jako danie obiadowe, ale warto po nią sięgnąć również wtedy, gdy chcemy zjeść pożywne śniadanie. Do jej przygotowania możemy użyć dowolnych składników, w tym także piersi z indyka.
Mięso (ok 100 g) kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Z niewielkiego brokułu oddzielamy różyczki i obgotowujemy przez kilka minut w osolonej wodzie, po czym zostawiamy do ostygnięcia. Do miski wbijamy pięć jajek, roztrzepujemy je lub miksujemy. Dodajemy indyka, brokuła, słodką śmietanę lub gęsty jogurt naturalny (150 ml), pokruszony ser pleśniowy (50 g). Doprawiamy solą, pieprzem i posiekaną natką pietruszki, mieszamy. Powstałą masę wylewamy na patelnię. Smażymy, aż brzegi zaczną się ścinać, po czym wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st., na 8-10 minut.
Sałatka z piersi indyka, makaronu i winogron
Szukasz pomysłu na lunch albo kolację? Przygotuj smaczną sałatkę, której bazę będzie stanowić pierś z indyka (300 g). Na początku kroimy ją w kostkę, obsypujemy przyprawami (solą, pieprzem, słodką papryką, suszonym czosnkiem, curry) i odstawiamy na godzinę do lodówki. Następnie smażymy i studzimy. Równocześnie gotujemy makaron kokardki (100 g), który także odstawiamy później do przestudzenia. Oba składniki przekładamy do miski, dodajemy pokrojone na pół fioletowe winogrona (bezpestkowe) oraz kukurydzę z puszki. Mieszamy z majonezem, na koniec posypujemy podprażonymi pestkami słonecznika oraz posiekaną natką pietruszki.
Idealny de volaille. Prosty trik na zawijanie słynnych kotletów po kijowsku
Grillowana pierś z indyka z sosem szczawiowym
Indycza pierś może być pysznym produktem grillowym, ale, ze względu na niską zawartość tłuszczu, przed opiekaniem warto ją zamarynować, np. w zalewie z oliwy, soku cytrynowego, rozgniecionego czosnku i szczypty tymianku. Po około pół godzinie mięso będzie można położyć na rożnie.
Jeśli chcemy wyczarować pyszny, wiosenny obiad, grillowanego indyka warto podać z sosem szczawiowym. Jak go przygotować? Na początku należy zeszklić na maśle klarowanym cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Następnie dodajemy umyty i posiekany szczaw (dwie szklanki). Przesmażamy, aż liście mocno zredukują objętość, po czym dolewamy słodką śmietankę (pół szklanki) i doprawiamy solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Całość gotujemy jeszcze kilka minut. Jeśli lubimy gładkie sosy, na koniec możemy wszystko zmiksować.
Indycza pierś z pęczakiem po prowansalsku
Prosty pomysł na pyszny i pożywny obiad. Kaszę pęczak (szklanka) gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na patelni podsmażamy pokrojone w drobną kostkę cebule (2-3) oraz przeciśnięty przez praskę czosnek (3-4 ząbki). Następnie dodajemy pokrojoną w paski pierś z indyka. Smażmy kilka minut, po czym zalewamy pomidorami z puszki, z sosem. Dorzucamy pokrojoną w kostkę paprykę (żółtą i czerwoną) oraz cukinię. Doprawiamy solidną porcją ziół prowansalskich, solą i pieprzem. Po znacznym zredukowaniu płynu dokładamy pęczak. Całość dusimy jeszcze kilka minut.
Pad thai z piersią indyka
Jedno z najpopularniejszych dań kuchni tajskiej, które w ostatnich latach zrobiło oszałamiającą karierę na całym świecie. Pad thai przyrządzimy bez trudu także we własnej kuchni, np. z indyczą piersią.
Mięso (300 g) kroimy w paski i przez godzinę marynujemy w sosie rybnym. W tym czasie przyrządzamy sos do pad thai. Zadanie jest proste – w miseczce mieszamy sos rybny (4 łyżki), pastę z tamaryndowca (2 łyżki), sok z limonki (2 łyżki), cukier (3 łyżki) i płatki chili (pół łyżki). Później gotujemy makaron ryżowy, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przecedzamy i przekładamy do miseczki. Zamarynowanego indyka podsmażamy w woku i odkładamy na talerz. Następnie na patelnię wrzucamy kilka ząbków posiekanego czosnku i posiekaną szalotkę. Gdy się lekko zarumienią, dolewamy przygotowany sos i wkładamy makaron. Chwilę smażymy i dorzucamy pozostałe składniki: mięso, pokrojone w kostkę tofu (100 g), posiekaną zieloną cebulkę, garść orzeszków arachidowych, kiełki fasoli mung oraz 3-4 jajka (mogą być rozbełtane surowe, choć niektórzy przygotowują w z nich wcześniej słabo ściętą jajecznicę i dopiero w takiej formie dodają do pad thai). Wszystko mieszamy i jeszcze chwilę podsmażamy.
Pad thai przed podaniem posypujemy posiekanymi orzeszkami ziemnymi lub suszonymi krewetkami, serwujemy z cząstkami limonki i świeżą kolendrą.