Trwa ładowanie...
02-02-2016 10:27

Mąka kawowa - kulinarny hit z owoców kawy

Już niedługo ciasteczka z mąki kawowej lub wypiekany z niej chleb nikogo nie będą dziwić. Amerykańska firma opatentowała pomysł na zupełnie nowy produkt w świecie kulinariów. To bezglutenowa mąka wytwarzana z owoców kakaowca, które traktuje się jako odpad przy produkcji kawy.

Mąka kawowa - kulinarny hit z owoców kawyŹródło: Shutterstock.com
daa46p4
daa46p4

Już niedługo ciasteczka z mąki kawowej lub wypiekany z niej chleb nikogo nie będą dziwić. Amerykańska firma opatentowała pomysł na zupełnie nowy produkt w świecie kulinariów. To bezglutenowa mąka wytwarzana z owoców kawy, które traktuje się jako odpad przy produkcji popularnego napoju.

Owoce kawy przekształca się za pomocą specjalnej metody na pulpę, a następnie proszek. Potem uciera się go na odżywczą mąkę. Ze względu na liczne właściwości, zyskuje ona coraz większą rzesze fanów wśród miłośników gotowania.

Jak twierdzą twórcy pomysłu, mąka kawowa zawiera aż pięć razy więcej błonnika od popularnych mąk pełnoziarnistych. Jest doskonałym źródłem żelaza (ma go aż trzy razy więcej od szpinaku), dostarcza potrzebnego białka, wapnia i potasu. Zawartość kofeiny w mące kawowej jest o wiele niższa niż w filiżance małej czarnej. Produkt ten z powodzeniem może być stosowany przez kobiety w ciąży. Mąka z kawy zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy, które chronią przed nowotworami i zapewniają dłuższą młodość.

To także zdrowa alternatywa dla osób, które nie mogą jeść produktów glutenowych. Proszek z owoców kawy ma podobne zastosowanie do mąki pszennej. Można dodawać go do naleśników, ciast i deserów. Świetnie nadaje się do wyrobu domowego chleba i makaronu. Potrawom nadaje przyjemnego, kawowego aromatu.

daa46p4

Twórcy pomysłu podkreślają, że produkcja mąki kawowej wyjątkowo sprzyja środowisku. Używa się do niej produktu, który do tej pory się marnował, a jest jego sporo. To szansa dla farmerów z ubogich regionów świata, którzy mogą zyskać dodatkowe źródło dochodów. Obecnie mąkę można kupić w kilku krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Gwatemali, Nikaragui oraz Wietnamie.

Mro/ Kuchnia WP

daa46p4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daa46p4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj