Kwas mlekowy - E270
Nie wszystkie związki E są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Tak jest z E270. To nic innego jak kwas mlekowy, organiczny związek chemiczny, który wytwarza się w skwaśniałym mleku. Ze względu na swoje właściwości jest świetnym konserwantem stosowanym w produkcji spożywczej. Czy wiecie do jakich produktów dodaje się E270?
Tajemniczo wyglądające symbole E w składzie Waszych ulubionych produktów to związki chemiczne: np. barwniki, konserwanty i utleniacze. Lista E powstała dzięki instytucjom Unii Europejskiej i opisuje każdy związek chemiczny, który spełnia następujące warunki: zaistniała potrzeba dodawania danego związku do produktów, nie wprowadza w błąd konsumentów oraz jego stosowanie nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia.
E270 widnieje w grupie konserwantów wraz z kwasem octowym czy kwasem jabłkowym.
Kwas mlekowy E270 w kuchni
Kwas mlekowy, jak sama nazwa wskazuje, otrzymuje się poprzez fermentację mlekową. Jest produktem fermentacji laktozy w mleku i fruktozy, która znajduje się w warzywach i owocach. Kwas mlekowy nadaje każdemu produktowi kwaskowaty, bardzo charakterystyczny smak.
Proces fermentacji mlekowej wykorzystuje się w:
- produkcji serów,
- produkcji jogurtów,
- produkcji kefirów,
- produkcji różnego rodzaju nabiału.
E270 jest także wynikiem fermentacji warzyw, np. ogórków i kapusty. Smak zmienia się wraz ze zmianą wyglądu: warzywa ciemnieją, miękną, kurczą się.
Otrzymywanie i zastosowanie kwasu mlekowego
Dla zastosowania przemysłowego kwas mlekowy tworzy się poprzez fermentację bakteryjną melasy i skrobi.
E270 w produktach spożywczych używany jest np. w wyrobach cukierniczych. Dodaje się go jako regulator kwasowości. Używa się go również w produktach ziemniaczanych, ponieważ sprawia, że przeciwutleniacze i pektyny stają się trwalsze.
Ma swoje zastosowanie również w przemyśle garbarskim, tekstylnym i w hodowli pszczół.
W jakich produktach spożywczych możemy znaleźć E270?
- produkty ziemniaczane,
- wyroby cukiernicze,
- dżemy, galaretki, marmolady,
- napoje bezalkoholowe,
- sery serwatkowe, mozzarella,
- świeże makarony,
- przetwórstwo rybne i mięsne.
Kwas mlekowy a aktywność fizyczna
Znacie ból, który odczuwamy po ciężkich ćwiczeniach fizycznych? To właśnie skutek wzrastającego stężenia kwasu mlekowego w naszych mięśniach. Powstaje on, gdy intensywnie ćwiczymy. Dochodzi wtedy do fermentacji mleczanowej, czyli procesu beztlenowej glikolizy. Dlaczego tak się dzieje? Gdy podczas wysiłku fizycznego spalimy cały nagromadzony tlen, wówczas kwas mlekowy nie może przekształcić się do kwasu cytrynowego. Nie dochodzi wtedy do cyklu, gdzie powstałe związki spalamy do dwutlenku węgla i wody. Wtedy to kwas mlekowy zaczyna odkładać się w naszych tkankach mięśniowych.
Ból nie jest jednak spowodowany tylko przez kwas mlekowy. Pojawia się także wskutek uszkodzeń w tkankach mięśniowych, które powstają w wyniku zbyt forsownego treningu. Nazywamy go Zespołem Opóźnionego Bólu Mięśniowego, ponieważ odczuwamy go dopiero kilkadziesiąt godzin później.
Czy wiesz, że...?
- Gdy biegamy, jeździmy na rowerze lub uprawiamy inną formę aktywności fizycznej jesteśmy bardziej niż zwykle narażeni na ukąszenia komarów. Wytwarzany wtedy kwas mlekowy działa na nie jak wabik.
- Kwas mlekowy może być także spożywany przez alergików! Nie jest on bowiem produkowany z mleka. Czy spożywanie E270 niesie ze sobą skutki uboczne?
Absolutnie nie! Nie powinien być on jednak stosowany przez niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to spowodowane brakiem należycie rozwiniętych enzymów wątrobowych, które rozkładają m.in. kwas mlekowy.
Magdalena Bury