Gwiazdki Michelina, czyli obsesja doskonałości
Po czym poznać najlepsze restauracje na świecie? Po informacji o liczbie gwiazdek w przewodniku Michelina. Niestety Polska nie ma do tej pory żadnej restauracji odznaczonej choćby jedną gwiazdką. Są za to wyróżnione lokale.
Restauratorzy zdają sobie sprawę, że ich prestiż zależy od decyzji wydanej przez inspektorów Michelin, którzy regularnie oceniają usługi kulinarne i hotelarskie na całym świecie. Liczba gwiazdek to dla niektórych zawodowe być albo nie być. Właściciele restauracji od dawna wiedzą, że pojawienie się w przewodniku to pewny sukces finansowy - obroty nagrodzonych gwiazdkami restauracji wzrastają o kilkadziesiąt procent. W niektórych lokalach stolik należy zarezerwować nawet rok wcześniej. Z drugiej strony gwiazdozbiór Michalina bywa okrutny. W szaleństwie i desperacji część szefów kuchni straciło zdrowie psychiczne. Bywało, że niedocenianych kucharzy doprowadzał do samobójstw.
"Jeśli stracę gwiazdkę, zabiję się" - zapowiedział Bernard Loiseau, jeden z najsłynniejszych francuskich szefów kuchni, multimilioner i kawaler Legii Honorowej. Nie żartował. Wieczorem 24 lutego 2003 roku zastrzelił się. Winą za jego śmierć obciąża się Michelina, który podobno zamierzał (nie zrobił tego) odebrać mu gwiazdkę.
Działanie z zaskoczenia
Agenci Michelina nie rzucają się w oczy. Jedzą i obserwują wystrój sali, pracę kelnerów, czytają menu. Oceniają porcelanę, kieliszki i sztućce. Sprawdzają, czy kelner jest w stanie zaproponować odpowiednie wino i dokładnie opisać wybrane danie. Nikt nie wie kiedy się zjawią i w jakich okolicznościach.
Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii. Dwie gwiazdki symbolizują rewelacyjną kuchnię w restauracji, którą warto odwiedzić, by skosztować podawanych tam specjałów. Trzy gwiazdki oznaczają zaś wyjątkową kuchnię, wartą odbycia specjalnej podróży. W roku 2011 przewodnik rekomenduje 1771 restauracji w 44 miastach w 20 krajach Europy, w tym 357 nagrodzonych gwiazdkami.
Bzik na punkcie jedzenia
Przewodniki Michelin dzielą się na serię przewodników gastronomicznych (Czerwone przewodniki), opisujących hotele i restauracje, oraz serię przewodników turystycznych (Zielone przewodniki). Restauratorzy skupieni są na Czerwonych przewodnikach.
Pierwsza edycja, opisująca Francję, ukazała się w 1900 r. Wtedy André i Eduard Michelin, właściciele niewielkiej fabryczki opon rowerowych i samochodowych, opublikowali przewodnik, który miał być pomocny dla kierowców - znajdowały się tam adresy warsztatów samochodowych, ewentualnych miejsc zakwaterowania i punktów, gdzie można coś zjeść. To jednak nie wystarczyło Francuzom. W 1926 r. przewodnik wprowadził ocenę gwiazdki, którą oznaczano restauracje z dobrym jedzeniem. Dwie i trzy gwiazdki zostały dodane we wczesnych latach 30.
Gwiazdy wśród gwiazd
Kucharze, których dania oceniono w przewodniku na trzy gwiazdki, są rozchwytywani przez zamożnych tego świata. Alain Ducasse, którego trzykrotnie uhonorowano trzema gwiazdkami Michelin, jest uważany za najlepszego w swym fachu na świecie. Ostatnio stanął na czele ekipy kucharzy odpowiedzialnej za przygotowanie ślubnego menu księcia Monako Alberta II i Charlene Wittstock.
Legendarny mistrz kuchni, który jest regularnie klasyfikowany przez amerykański magazyn ekonomiczny „Forbes” w pierwszej setce najbardziej wpływowych osobistości na świecie, otworzył w 1987 r. restaurację Louis XV. Namówił go do tego książę Rainier, który podkreślił w umowie, że Ducasse ma cztery lata na zdobycie trzech gwiazdek Michelin. Misja została spełniona rok przed czasem.
Polski akcent
W przewodniku od kilku lat polecane są również polskie restauracje. Te z Warszawy notowane były od 1997 roku. W 2008 dołączyły najlepsze lokale z Krakowa i aktualnie nadal tylko te dwa polskie miasta reprezentowane są u Michelina. Niestety, jak dotąd żadna polska restauracja nie została nagrodzona choćby jedną gwiazdką. Warto jednak podkreślić, że dla restauratorów już sama wzmianka o ich lokalu jest wielkim zaszczytem. W „Main Cities of Europe 2011” wyróżniono 19 lokali z Warszawy i 17 z Krakowa.
- Wyróżnienie w przewodniku przyszło do nas bardzo szybko, zaledwie po trzech miesiącach od rozpoczęcia działalności – mówi Ziemowit Majewski, dyrektor gastronomii warszawskiej restauracji Platter by Karol Okrasa. – Zaprosiłem do współpracy cenionego szefa kuchni, Karola Okrasę. Zaowocowało to stworzeniem kuchni autorskiej mistrza. Właśnie tradycyjne smaki docenił agent Michelina. Oczywiście, kiedy był naszym gościem nic o tym nie wiedzieliśmy. Jednak tuż przed wyjazdem z Warszawy pojawił się w naszej restauracji, by podziękować za miłe przyjęcie i zapoznanie go ze smakami i aromatami o których nie miał pojęcia. Pęczak i kasza jaglana, której my sami nie doceniamy, stały się dla niego przebojem.
Czym dla restauracji jest wyróżnienie w czerwonym przewodniku o światowej marce?
- Cieszymy się z tego wyróżnienia, choć oczywiście miło by było uzyskać gwiazdkę w przewodniku – stwierdza Ziemowit Majewski. – Nie ukrywamy, że choć ma to znaczenie marketingowe, największe noty stawiają nam nasi klienci. Ich zadowolenie jest dla nas komplementem. Cieszymy się, gdy wracają i czują się u nas dobrze.
Polskim restauracjom przyznano tzw. komplety sztucćow (przyznawane są w skali od 1 do 5). Mimo, że w tym systemie ocenia się przede wszystkim wygląd restauracji, wystrój wnętrza i komfort, to jakość potraw musi być wysoka. Oto wyróżnione restauracje:
KRAKÓW
3 symbole sztućców:
Copernicus
Cyrano de Bergerac
Pod Różą
Trzy Rybki
Wentzl
2 symbole sztućców:
Ancora
Jarema
Pod Baranem
Szara
Szara Kazimierz
1 symbol sztućców:
C.K. Dezerter
Del Papa
Farina
Kawaleria
La Campana
Miód Malina
Wesele
WARSZAWA
4 symbole sztućców:
Amber Room
Pod Gigantami
3 symbole sztućców:
AleGloria
Belvedere
Michel Moran - Bistro de Paris
Platter by Karol Okrasa
Polska Różana
San Lorenzo
2 symbole sztućców:
Concept
Dom Polski
Flik
La Rotisserie
La Table
Michel's Brasserie (niestety już nieczynna)
Rubikon
U Fukiera
1 symbol sztućców:
Boathouse
U Kucharzy
Qchnia Artystyczna
ml/mmch