Guma ksantanowa - E415
Guma ksantanowa, czy po prostu ksantyn. jest stabilizatorem i substancją pianotwórczą. W przetwórstwie żywności to także zagęstnik i nośnik. Składnik ten używany jest przy produkcji przetworów owocowych i dżemów, niektórych produktów dla dzieci i żywności bezglutenowej. Co powinniśmy wiedzieć na temat gumy ksantanowej i czy jest ona bezpieczna dla zdrowia?
Właściwości gumy ksantanowej
Podczas fabrycznej obróbki żywności, pokarmy często tracą smak, stąd też powszechnie dodaje się do nich substancje smakowe oraz stabilizujące. Odnajdziemy je np. w dressingach, lodach, sosach, produktach bezglutenowych. Tak jest chociażby z popularną gumą ksantanową. Wynaleziono ją już w 1960 roku. W 1968 r. zatwierdzono ją w Europie i USA, jako dodatek do pożywienia i nadano jej symbol E415.
Popularny w przetwórstwie żywności dodatek, jakim jest ksantan, ma postać kremowego proszku bądź granulatu. Guma zawiera dużo błonnika, dobrze rozpuszcza się w wodzie, ale także w roztworach cukru i soli oraz w mleku. E415 pęcznieje pod wpływem wody, tworząc lepkie i kleiste roztwory. Guma ksantanowa wykazuje wysokie właściwości wiążące. W połączeniu z mączką chleba świętojańskiego E415 wytwarza elastyczny żel.
E415 to związek syntetyczny, który powstaje w naturalnym procesie nazywanym kontrolowaną aerobową fermentacją węglowodanów. Dzieje się to z udziałem bakterii Xanthomonas campestris i cukru kukurydzianego, ale można ją także pozyskiwać z pszenicy, soi i z nabiału. Pod wpływem etanolu lub 2-propanolu występuje wytrącenie gumy, później następuje suszenie oraz mielenie. E415 składa się przede wszystkim z kwasu glukuronowego i mannozy oraz zestryfikowanego kwasu octowego i pirogronowego.
Zastosowanie E415
W technologii żywności E415 pełni funkcję stabilizatora, co znaczy, że jego zastosowanie sprawia utrzymanie właściwej struktury produktu spożywczego. Ponadto guma ksantanowa jest emulgatorem – ma za zadanie stworzyć i utrzymać jednorodną emulsję z mieszaniny dwóch lub więcej substancji np. oleju i wody, dzięki czemu możemy otrzymać margarynę czy serek topiony. Ksantan, to wreszcie zagęstnik, związek żelujący, pęczniejący w wodzie, dzięki czemu zapewnia kleistość i odpowiednią konsystencję produktów żywnościowych. To także nośnik oraz substancja pianotwórcza.
Guma ksantanowa odnalazła zastosowanie w produkcji:
• dżemów
• marmolad
• galaretek
• żelujących i twarogowych deserów
• kisieli owocowych
• napojów mlecznych
• musztardy
• majonezu
• przypraw w sosach
• sosów pomidorowych
• żywności bezglutenowej (np. bezglutenowej mące)
• jadalnych kasztanów w zalewie
• słodyczy
• płatków zbożowych
• polewy do ciast, lodów, deserów
Guma ksantanowa jest odporna na działanie enzymów, kwaśne środowisko oraz zmianę temperatury. E415 chroni żywność zarówno przy ogrzewaniu, jak i mrożeniu czy rozmrażaniu. Dzięki swoim właściwościom, ksantyn zapobiega zbrylaniu i wytrącaniu się tłuszczu. Ten dodatek nadaje się do zagęszczania kwaśnych i zasadowych produktów.
Czy guma ksantanowa jest szkodliwa dla zdrowia?
Guma ksantanowa jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Jej dzienne, maksymalne spożycie nie zostało ustalone (czasem dodaje się ją z zastrzeżeniem, że może stanowić maksymalnie 5 proc. składu produktu), ale o jej nieszkodliwości świadczy chociażby fakt, że dodaje się ją do jedzenia dla niemowląt i dzieci. I chociaż dawka gumy ksantanowej, która znajduje się w pożywieniu jest w pełni bezpieczna, to spożycie E415 w nadmiernych ilościach może przyczynić się do zatrucia pokarmowego, biegunki, wzdęć, wysypki.
Na szczęście trudno ją przedawkować ponieważ nie ulega trawieniu i nie jest wchłaniania przez układ pokarmowy. Ksantan niesie ze sobą także korzyści - utrudnia wchłanianie cholesterolu, ponadto pęcznieje w żołądku, dając uczucie pełności, co powoduje, że dłużej nie czujemy głodu. Co ciekawe, E415 wpływa na obniżenie kaloryczności produktu na jednostkę objętości. Guma ksantanowa jest w całości wydalana.
Czy wiesz, że..?
Poza przemysłem spożywczym, gumę ksantanową wykorzystuje się także jako stabilizator i substancja nawilżająca w produkcji kosmetyków np. szamponów, emulsji, żeli do mycia, tuszów do rzęs, środków do higieny jamy ustnej (także pastach do zębów), domowych środków czystości, karm dla zwierząt i papierosów. W farmacji E415 wykorzystywana jest jako suplement diety np. do wzmacniających syropów.
Kornelia Ramusiewicz