Dieta pudełkowa pozwala szybciej schudnąć
Choć moda na catering dietetyczny gwałtownie rośnie, zjawisko to jest u nas wciąż na tyle nowe, że wiele osób nawet nie wie, że coś takiego istnieje. A może być doskonałą alternatywą dla tych, którzy już zrezygnowali z domowego jedzenia i żywią się głównie w fast foodach. Jak działają firmy świadczące catering dietetyczny? Kto korzysta z ich usług? Z jakimi kosztami musimy się liczyć i co dostaniemy na talerzu?
Jedzenie małych porcji 5-6 razy dziennie, wykluczenie z diety dań przetworzonych, rezygnowanie z wysokokalorycznych przekąsek. Wiele osób chciałoby zmienić swoje nawyki żywieniowe i stosować się do zaleceń ekspertów. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, bo na zdrowe żywienie po prostu brakuje nam czasu.
Gotujemy rzadko, najczęściej tylko wieczorami. Rano zadowalamy się kawą, albo połykamy coś na szybko, np. słodką drożdżówkę czy batonik. W pracy ciężko nam wygospodarować czas na obiad i przekąski. Świadomość tego problemu sprawiła, że na naszym rynku zaczęło powstawać coraz więcej firm świadczących usługi w ramach tzw. cateringu dietetycznego. Podstawą ich działania jest proste założenie - skoro i tak coraz częściej korzystamy z jedzenia na wynos, trzeba dać ludziom możliwość zamawiania dań zdrowych i dostosowanych do ich potrzeb.
Choć moda na catering dietetyczny gwałtownie rośnie, zjawisko to jest u nas wciąż nowe. Wiele osób nawet nie wie, że coś takiego istnieje. Jak działają firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym? Kto korzysta z ich usług? Z jakimi kosztami musimy się liczyć i co dostaniemy na talerzu? Te i inne pytania zadaliśmy Magdalenie Molesztak, z cateringu dietetycznego "Na Zdrowie" w Gdańsku.
Czym właściwie jest catering dietetyczny, jak to działa i czym się różni od każdego innego jedzenia na telefon?
Każdy catering dietetyczny działa trochę inaczej, ale założenia są podobne. Zajmujemy się obsługą klientów indywidualnych, którzy mają do osiągnięcia różne cele zdrowotne - od redukcji masy ciała, przez utrzymanie wagi, po budowę masy mięśniowej. Zamówienia składane są telefonicznie lub mailowo. Najpierw dietetyk przeprowadza krótki wywiad żywieniowy, na podstawie którego dopasowuje jadłospis i kaloryczność do danego klienta. Posiłki są rozwożone do klientów każdego dnia w godzinach porannych.
Kto zwykle korzysta z usług cateringu dietetycznego?
Oferta jest skierowana do wszystkich, którzy chcą się zdrowo odżywiać, a z różnych przyczyn, najczęściej braku czasu, nie są w stanie sami przygotowywać sobie zbilansowanych posiłków. Trafiają do nas osoby z bardzo różnymi problemami o podłożu żywieniowym. Przygotowujemy diety dla osób zdrowych, chorych (z cukrzycą, celiakią, niedoczynnością tarczycy, itp.), zapracowanych, odchudzających się i dzieci. Nasi klienci najczęściej zamawiają posiłki dla jednej osoby, ale zdarzają się też małżeństwa, a nawet całe, 3-4 osobowe rodziny.
W jaki sposób wybieramy posiłki?
Nie mamy gotowych zestawów diet do wyboru. Za każdym razem dietetyk przeprowadza wstępną rozmowę z klientem. Dowiaduje się, jakie są jego oczekiwania, cele do osiągnięcia, jaki jest stan zdrowia i styl życia. Na podstawie zebranych informacji określa kaloryczność i bilans posiłków. Zawsze bierzemy też pod uwagę preferencje żywieniowe klienta. Z jadłospisu wykluczamy produkty nielubiane, a staramy się jak najczęściej serwować te preferowane.
Czym różnią się dania przygotowywane przez firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym od klasycznego jedzenia "na telefon"?
Przede wszystkim tym, że nad jadłospisem czuwa specjalista ds. żywienia, który dba o to, by klient otrzymał nie tylko smaczne jedzenie, ale przede wszystkim dobrze zbilansowane, dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Poza tym dania są przygotowywane z naturalnych, prostych produktów, bez długiej listy składników na etykiecie.
*Jak w praktyce wygląda korzystanie z cateringu dietetycznego? Dzwonię… i co dalej? * Zamówienie można złożyć na całodzienne wyżywienie (5-6 posiłków, w zależności od kaloryczności), jak również na tzw. zestaw do biura, czyli trzy posiłki środkowej części dnia, (drugie śniadanie, obiad i przekąska). Możemy wybrać posiłki na cały dzień, głównie trzy lub cztery posiłki.
Z jakim wydatkiem musimy się liczyć chcąc skorzystać z cateringu dietetycznego?
Wszystko zależy od tego, ile posiłków klient zamawia i na jaki czas. Koszt miesięcznego wyżywienia dla jednej osoby to 1518 zł. Mamy w tym pełny zestaw, czyli 5-6 posiłków dzienne, dostarczanych każdego dnia, także w weekendy. Przy umowie tygodniowej za pakiet pudełek trzeba zapłacić 275 zł. Nie są to drobne kwoty, ale dla singla żywiącego się „na mieście” jest to na pewno opłacalna opcja. Cenowo kształtuje się podobnie, a może nawet jest tańsza. Nie ponosimy dodatkowych kosztów, a zalet jest mnóstwo. Codziennie możemy jeść pełnowartościowe posiłki, a to szybko odbija się na naszym zdrowiu i figurze.