Zawijane pyszności. Poznaj sekrety tradycyjnych gołąbków
Gołąbki to typowe polskie danie, z którego jesteśmy dumni. Zawinięte w liście kapusty mielone mięso z ryżem lub kaszą na stałe weszło do menu rodzimej kuchni polskiej. Nie ma jednego przepisu na tę potrawę. W każdym domu gołąbki przygotowuje się nieco inaczej
Z pewnością każdy choć raz zastanawiał się, dlaczego faszerowane liście kapusty nazywamy gołąbkami. Słownik etymologiczny podaje, że nazwa "gołąbki" oznaczająca potrawę z kaszy i siekanego mięsa zawijaną w liście kapusty, jest prawdopodobnie zapożyczona od ukraińskiego wyrazu "hołubci" (gołąbek) i przywędrowała do nas w XIX wieku. Podobno dawniej na dworach jadano faszerowane gołębie, zawinięte w liście kapusty. Uboższe warstwy społeczeństwa zaadaptowały ten przepis – owijając w liście kapusty kaszę i ziemniaki. Takie były polskie początki dania, które dzisiaj wszyscy znamy i lubimy.
Gołąbki są popularne niemal w całej Europie od Skandynawii po Bałkany. Jednak każdy naród może się poszczycić własnym przepisem na to danie. W tradycyjnych polskich gołąbkach znajdziemy nadzienie z mięsa mielonego i ryżu. Do tego sos pomidorowy. Najczęściej do zawijania używamy białej kapusty, ale równie dobrze możemy nafaszerować liście kapusty włoskiej, modrej czy pekińskiej. Na wigilię w wielu domach podaje się z kolei grzybowe gołąbki w liściach kiszonej kapusty.
Jeśli chodzi o rodzaj mięsa, to również nie musimy ograniczać się jedynie do wieprzowiny. Równie dobrze możemy użyć wołowiny, jagnięciny, baraniny czy też mięsa drobiowego. Do mięsa dodajemy ryż, kaszę gryczaną, jaglaną, jęczmienną, pęczak. W wersji wegetariańskiej kaszę lub ryż łączymy z grzybami (świeżymi bądź suszonymi) albo warzywami (np. cebulą, fasolą, papryką)
.
Kropką nad i jest sos. W wersji klasycznej pomidorowy z zasmażką bądź grzybowy. Gołąbki zawijane w liście młodej kapusty będą świetnie smakować z sosem śmietanowym lub lekkim sosem koperkowym na bazie bulionu. Gołąbki gryczane można z kolei polać sosem pieczeniowym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl