Wysiłek umysłowy wzmaga potrzebę jedzenia
Zbyt duży natłok myśli może powodować nadwagę, podają najnowsze doniesienia naukowe. Szef zespołu badawczego - dr Angelo Tremblay, zmierzył spontaniczne spożycie pokarmu wśród 14 studentów po każdym z trzech zadań: relaksu w pozycji siedzącej, czytania i podsumowywania tekstu, i wreszcie wypełniania testów w komputerze na pamięć, koncentrację i czujność.
Zbyt duży natłok myśli może powodować nadwagę, podają najnowsze doniesienia naukowe.
Szef zespołu badawczego - dr Angelo Tremblay, zmierzył spontaniczne spożycie pokarmu wśród 14 studentów po każdym z trzech zadań: relaksu w pozycji siedzącej, czytania i podsumowywania tekstu, i wreszcie wypełniania testów w komputerze na pamięć, koncentrację i czujność.
Ustalenia wykazały, że uczniowie spożywali o 203 kalorie więcej, po podsumowaniu tekstu, i o 253 kalorie więcej po testach komputerowych, mimo że są to czynności nie wymagające dużego wysiłku fizycznego i zużycia dużej ilości energii.
Dlaczego więc po wysiłku umysłowym czujemy wzmożoną potrzebę jedzenia?
Jean-Philippe Chaput, główny autor badania przeprowadzonego na Universite Laval w Quebecu, powiedział: "Te wahania mogą być spowodowane przez stres wynikający z pracy intelektualnej, czy też odzwierciedlają biologiczne reakcje na spalania glukozy."
"Kaloryczne następstwa wynikające z nadmiernej pracy intelektualnej, w połączeniu z faktem, że jesteśmy mniej aktywni fizycznie, podczas intelektualnego wysiłku, może przyczyniać się do epidemii otyłości obecnie obserwowanej w krajach uprzemysłowionych" dodaje autor badań.
(PAP)
Zobacz też: