Trwa ładowanie...

Wrocławski fast food. Konkurencja dla kebaba

Wszyscy zachwycają się kebabem, tymczasem w Polsce mamy równie pyszne danie. Knysza to kultowy fast food z Dolnego Śląska.

Wrocławski fast food. Konkurencja dla kebabaŹródło: Instagram.com
d322i7d
d322i7d

Knysze to hit ulicznej gastronomii we Wrocławiu. W latach 90-tych, kiedy na ulicach było szaro i brudno, serwowano je niemal na każdym roku. Jednak status kultowych zyskały te z Dworca Głównego. Nad Odrę danie przywędrowało zza Buga. Na pierwszy rzut oka przypomina kebaba. Bułka, warzywa i sos. Brakuje jednak opiekanego na ruszcie mięsa.

Poza tym bułka do knyszy jest bardziej puszysta od chlebka pita. Po upieczeniu należy ją przekroić na dwie półkoliste połówki. Potem każdą się nacina prostopadle do przekroju i delikatnie wydrąża. W ten sposób powstaje kieszonka na farsz. W wersji podstawowej dostaniemy knyszę wegetariańską, a więc tylko z warzywami. Grillowana, lekko słodka bułka, do tego biała i czerwona kapusta, kiszony i świeży ogórek, sałata, cebula, kukurydza, pomidor. Całość jest obficie posypana prażoną cebulką. Do tego sos np. czosnkowy, majonezowy, barbecue. Opcji jest kilka, jednak klasycznej knyszy nie podaje się z pikantnym.

W wersji rozszerzonej w bułce ląduje jeszcze żółty ser. Jeśli natomiast macie ochotę na mięsną wkładkę, możecie pokusić się o knyszę z hamburgerem, kotletem, kurczakiem czy parówką. Ostatnio pojawiły się także z mięsem gyros, jednak taka multikulturowa propozycja, jest dla prawdziwych fanatyków knyszy profanacją. 30 lat temu knysza kosztowała grosze. Dziś za danie zapłacimy kilkanaście złotych. Porcja jest duża, ledwo mieści się w dłoniach. Jeśli akurat czekacie na pociąg na Dworcu głównym we Wrocławiu, warto zaryzykować i skusić się na ten lokalny specjał.

Zobacz też: Czego unikać, aby zachować zdrową sylwetkę?

d322i7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d322i7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj