Trwa ładowanie...

Wodorotlenek sodu - E524

Wodorotlenek sodu jest substancją toksyczną dla naszego organizmu. Powoduje oparzenia na skórze, zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem. E524 znalazł jednak swoje zastosowanie w produkcji spożywczej, jest regulatorem kwasowości oraz emulgatorem. Czy dodawanie go do produktów spożywczych jest dla nas niebezpieczne?

Share
Wodorotlenek sodu - E524Źródło: 123RF.COM
d4jsmi2

Wodorotlenek sodu jest substancją toksyczną dla naszego organizmu. Powoduje oparzenia na skórze, zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem. E524 znalazł jednak swoje zastosowanie w produkcji spożywczej, jest regulatorem kwasowości oraz emulgatorem. Czy dodawanie go do produktów spożywczych jest dla nas naprawdę niebezpieczne?

Wodorotlenek sodu jest związkiem chemicznym widniejącym na liście chemicznych dodatków stosowanych w produkcji spożywczej. Są to związki, które w śladowych ilościach są bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz swoim symbolem nie wprowadzają w błąd. Musi istnieć również technologiczna potrzeba wykorzystywania ich w produkcji spożywczej. E524 występuje w grupie środków pomocniczych. To związki oznaczone symbolem od E500 do E599. Każdy z nich dopuszczony jest do stosowania w państwach Unii Europejskiej. Substancja jednak zakazana jest w Australii.

Wodorotlenek sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym i najsilniejszą zasadą. W temperaturze pokojowej występuje w formie bezbarwnych kryształków, płatków bądź pastylek. Wodorotlenek sodu łączy się z dwutlenkiem węgla, który występuje w powietrzu. W związku z tym należy go przechowywać w odpowiednich warunkach.

d4jsmi2

E524 jest silnie higroskopijny, po zmieszaniu z wodą tworzy żrącą ciecz zwaną „ługiem sodowym”. Powstała substancja jest bez zapachu i bez koloru, a złączona z innymi związkami chemicznymi tworzy sole sodowe. Ług sodowy jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ w kontakcie ze skórą silnie ją parzy.

Otrzymywanie E524

E524 otrzymujemy poprzez:

 1. reakcję wapna gaszonego z sodą kalcynowaną (kaustyfikacja sody),
 2. elektrolizę chlorku sodu w postaci wodnego roztworu,
 3. reakcję wody z sodem.

Wodorotlenek sodu w kuchni

E524 jest stosowany w produkcji spożywczej jako regulator kwasowości, czyli substancja wpływająca na kwasowość. Ma również funkcję emulgującą oraz rozpuszcza barwniki.

W jakich produktach znajdziemy E524?

 1. przetwory owocowe (dżemy, marmolady),
 2. produkcja pieczywa,
 3. oliwki,
 4. galaretki,
 5. wyroby kakaowe i czekoladowe,
 6. żywność dla dzieci i niemowląt,
 7. żywność przetworzona,
 8. skrobia modyfikowana.

Inne zastosowanie

 1. produkcja mydła,
 2. produkcja kremów do golenia, szamponów,
 3. produkcja kwasu salicylowego,
 4. produkcja szkła wodnego,
 5. produkcja gumy i kauczuku,
 6. rafinacja ropy i olejów,
 7. produkcja barwników oraz detergentów,
 8. udrażnianie rur kanalizacyjnych,
 9. produkcja sztucznego jedwabiu,
 10. środek do uzdatniania wód,
 11. przemysł papierniczy.
d4jsmi2

Skutki uboczne stosowania wodorotlenku sodu

E524 w formie aerozolu, pyłu lub pary powoduje ból i łzawienie oczu, pieczenie w drogach oddechowych oraz zaburzenia oddychania. W kontakcie ze skórą powoduje oparzenia z pęcherzami, a nawet martwicę. Skutki niepożądane wynikają również z przedostania się wodorotlenku sodu do oczu.

Stosowanie E524 w produktach spożywczych jest jednak zupełnie nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Sód, jako naturalnie występujący składnik w naszym organizmie, wydalany jest z moczem.

Magdalena Bury

d4jsmi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jsmi2
d4jsmi2
Więcej tematów