Wodorotlenek sodu - E524
Wodorotlenek sodu jest substancją toksyczną dla naszego organizmu. Powoduje oparzenia na skórze, zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem. E524 znalazł jednak swoje zastosowanie w produkcji spożywczej, jest regulatorem kwasowości oraz emulgatorem. Czy dodawanie go do produktów spożywczych jest dla nas niebezpieczne?
Wodorotlenek sodu jest substancją toksyczną dla naszego organizmu. Powoduje oparzenia na skórze, zaburzenia widzenia czy problemy z oddychaniem. E524 znalazł jednak swoje zastosowanie w produkcji spożywczej, jest regulatorem kwasowości oraz emulgatorem. Czy dodawanie go do produktów spożywczych jest dla nas naprawdę niebezpieczne?
Wodorotlenek sodu jest związkiem chemicznym widniejącym na liście chemicznych dodatków stosowanych w produkcji spożywczej. Są to związki, które w śladowych ilościach są bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz swoim symbolem nie wprowadzają w błąd. Musi istnieć również technologiczna potrzeba wykorzystywania ich w produkcji spożywczej. E524 występuje w grupie środków pomocniczych. To związki oznaczone symbolem od E500 do E599. Każdy z nich dopuszczony jest do stosowania w państwach Unii Europejskiej. Substancja jednak zakazana jest w Australii.
Wodorotlenek sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym i najsilniejszą zasadą. W temperaturze pokojowej występuje w formie bezbarwnych kryształków, płatków bądź pastylek. Wodorotlenek sodu łączy się z dwutlenkiem węgla, który występuje w powietrzu. W związku z tym należy go przechowywać w odpowiednich warunkach.
E524 jest silnie higroskopijny, po zmieszaniu z wodą tworzy żrącą ciecz zwaną „ługiem sodowym”. Powstała substancja jest bez zapachu i bez koloru, a złączona z innymi związkami chemicznymi tworzy sole sodowe. Ług sodowy jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ w kontakcie ze skórą silnie ją parzy.
Otrzymywanie E524
E524 otrzymujemy poprzez:
- reakcję wapna gaszonego z sodą kalcynowaną (kaustyfikacja sody),
- elektrolizę chlorku sodu w postaci wodnego roztworu,
- reakcję wody z sodem.
Wodorotlenek sodu w kuchni
E524 jest stosowany w produkcji spożywczej jako regulator kwasowości, czyli substancja wpływająca na kwasowość. Ma również funkcję emulgującą oraz rozpuszcza barwniki.
W jakich produktach znajdziemy E524?
Inne zastosowanie
- produkcja mydła,
- produkcja kremów do golenia, szamponów,
- produkcja kwasu salicylowego,
- produkcja szkła wodnego,
- produkcja gumy i kauczuku,
- rafinacja ropy i olejów,
- produkcja barwników oraz detergentów,
- udrażnianie rur kanalizacyjnych,
- produkcja sztucznego jedwabiu,
- środek do uzdatniania wód,
- przemysł papierniczy.
Skutki uboczne stosowania wodorotlenku sodu
E524 w formie aerozolu, pyłu lub pary powoduje ból i łzawienie oczu, pieczenie w drogach oddechowych oraz zaburzenia oddychania. W kontakcie ze skórą powoduje oparzenia z pęcherzami, a nawet martwicę. Skutki niepożądane wynikają również z przedostania się wodorotlenku sodu do oczu.
Stosowanie E524 w produktach spożywczych jest jednak zupełnie nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Sód, jako naturalnie występujący składnik w naszym organizmie, wydalany jest z moczem.
Magdalena Bury