Trwa ładowanie...

Tenebrio, czyli mącznik młynarek. Larwa "zrównoważonym źródłem pożywienia"?

Larwa chrząszcza mącznika młynarka została dodana, za zgodą Rady Unii Europejskiej, do katalogu „nowej żywności”. Czy to oznacza, że niedługo Tenebrio molitor będzie składnikiem naszego pożywienia?

Czy już niebawem larwy wylądują na naszych stołach?Czy już niebawem larwy wylądują na naszych stołach?Źródło: 123RF
d1jac1z
d1jac1z

Tenebrio molitor, czyli mącznik młynarek – larwy do jedzenia

Mącznik młynarek o wdzięcznej łacińskiej nazwie Tenebrio molitor to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Jest szkodnikiem, żerującym w produktach zbożowych, ale też hoduje się go na potrzeby terrarystów (jako pożywienie m.in. dla gadów), a także wędkarzy.

Larwy mącznika osiągają około 30 mm i wraz z innymi owadami są spożywane m.in. w Bangkoku. Już niedługo, za decyzją Rady Unii Europejskiej, larwy mogą trafić także i na… polski stół. Spokojnie – raczej jako dodatek do makaronu czy ciastek niż przysmak do chrupania zamiast niedzielnego schabowego.

Żółte robaki na talerzu. To doskonałe źródło białka

Tenebrio molitor, czyli mącznik młynarek – decyzja Rady Unii Europejskiej

Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na wpisanie larwy mącznika młynarka na listę tzw. "nowej żywności" (novel food), czyli takiej, która przed 1997 rokiem nie była stosowana na szeroką skalę w przemysłach związanych z żywnością i żywieniem człowieka. Na liście tej może znaleźć się żywność nowoopracowana, innowacyjna – z wykorzystaniem nowych technologii, ale też taka, którą spożywa się tradycyjnie np. w państwach Trzeciego Świata.

d1jac1z

Od 2018 roku do Brukseli spływa coraz więcej wniosków o dopisanie do rzeczonej listy nowych produktów – Europejski Zarząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przyjął 156 wniosków, od kiedy zmieniły się przepisy. W porównaniu z poprzednimi latami pracy EFSA to naprawdę imponujący wynik. Jakie produkty znalazły się we wnioskach? Białko fasoli mung, proszek grzybowy wzbogacony witaminą D2, czy cudowne suszone jagody, które zmienią smak np. kwaśnych cytrusów na słodki.

Wśród wniosków oczywiście pojawił się także mącznik młynarek, a jego kandydatura została rozpatrzona pozytywnie. Tym samym larwa Tenebrio molitor stała się pierwszym i jak na razie jedynym owadem w całym zestawieniu novel food.

Sproszkowane larwy mącznika młynarka w przyszłości – czyli najwcześniej za około 3 lata – mają być składnikiem makaronów, ciastek, płatków śniadaniowych. Zdaniem EFSA (i to zdanie zaważyło na decyzji Rady UE) larwy mącznika to przede wszystkim doskonałe źródło białka, ale także tłuszczu i węglowodanów. Są więc bogate odżywczo, ale – co najistotniejsze – ich hodowla wiąże się z niską emisją dwutlenku węgla, czego nie można powiedzieć o hodowlach zwierząt w przemyśle spożywczym. EFSA larwy mącznika nazwała więc "zrównoważonym źródłem pożywienia".

Zobacz także:

d1jac1z
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jac1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jac1z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj