Trwa ładowanie...

Szkodliwe ryby. Tych ryb lepiej nie stawiaj na świątecznym stole!

Ryby jadamy chętnie zwłaszcza w sezonie świątecznym oraz przy okazji Postu. Towarzyszy temu przekonanie, że ryby, w odróżnieniu od mięsa wieprzowego czy drobiowego, są bardzo zdrowe. Niestety to mit – nie wszystkie gatunki warto jadać. Zdradzamy, których ryb lepiej unikać.

Szkodliwe ryby. Tych ryb lepiej nie stawiaj na świątecznym stole!Źródło: 123RF
d363hmf
d363hmf

Szkodliwe ryby – jeść czy nie jeść

Od lat dietetycy i lekarze biją na alarm – jemy za dużo czerwonego mięsa i za rzadko sięgamy po ryby. Pyszne, zdrowe, niskokaloryczne, bogate w witaminę A oraz E i kwasy omega. A dalej: fosfor, magnez, żelazo, cynk itd. Czy aby na pewno?

Z uwagi na zanieczyszczenie mórz i oceanów – wzrastające z zatrważającą prędkością – ryby mogą być śmiertelną pułapką w diecie człowieka. Więc może hodowlane? Tutaj też trzeba uważać – nie wszystkie hodowle są etyczne i nie wszędzie ryba jest odpowiednio karmiona. Za tym idzie także ryzyko nadwyżek antybiotyków standardowo podawanych rybom.

Których zatem ryb należy bezwzględnie unikać?

Szkodliwa rtęć w tuńczyku z puszki. Sprawdź, ile możesz go zjeść

Szkodliwe ryby – panga

Lata temu święciła tryumfy na polskich stołach. Miała być pyszna i zdrowa, mimo że jej jedynym atutem była tylko... cena.

d363hmf

To słodkowodna ryba występująca w mocno zanieczyszczonej rzece – Mekongu, w Polsce sprzedawana głównie z hodowli, które również nie budzą zaufania. Wietnamskie hodowle są brudne i przerybione, a ryby pozbawione warunków do naturalnego wzrostu. By szybko osiągały dużą masę i cieszyły się względnie dobrą kondycją do czasu połowu, faszerowane są antybiotykami i hormonami.

To wszystko sprawia, że wybór pangi na obiad jest co najmniej wątpliwie słuszną decyzją – mięso tej ryby ma bardzo mało wartości odżywczych w stosunku do innych gatunków, a dodatkowo – zazwyczaj jest nastrzykiwanie wodą w celu zwiększenia objętości mięsa.

Szkodliwe ryby – łosoś hodowlany

Do niedawna uznawany za najsmaczniejszą, najzdrowszą i cóż... najmodniejszą rybę. Stąd polecano go małym i dużym, starym i młodym, kobietom i mężczyznom. Tymczasem dziś norwescy lekarze odradzają spożywanie łososia hodowlanego, a wręcz zabraniają ciężarnym oraz dzieciom. Wszystko to z powodu substancji, które mogą znajdować się w łososiu hodowlanym: dioksyn i pestycydów.

Sama hodowla budzi wątpliwości z tego powodu, co hodowla pangi – również wykorzystuje się antybiotyki w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań i wynikających z tego strat z powodu chorób o etiologii grzybiczej czy pasożytniczej.

d363hmf

O ile dziki łosoś żywi się rybami, krewetkami czy zooplanktonem, tak ten hodowlany – karmiony jest paszami, w tym mączką zawierającą barwnik, który sprawia, że rybie mięso ma ten kuszący intensywnie różowy kolor.

Szkodliwe ryby – tilapia

Podobnie jak panga, tilapia nie jest dobrym wyborem. Ta pochodząca przede wszystkim z Afryki, a importowana do Polski z Chin i Wietnamu ryba również bywa hodowana w dramatycznych warunkach.

Co więcej, badania ryb tego gatunku przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy wykazały, że w porównaniu do innych gatunków, tilapia ma najwyższe stężenie ołowiu, ale też rtęci i kadmu. Obecność tych metali ciężkich zdecydowanie powinna dyskwalifikować tilapię i wykluczyć ją z naszego jadłospisu.

d363hmf

Choć jest smaczna i stanowi, jak każda ryba, dobre źródło białka, to warto wspomnieć, że poza tym – niewiele w niej wartości odżywczych. Wbrew powszechnemu przekonaniu dotyczącemu wysokiej zawartości kwasów omega-3 w rybach, w tilapii więcej jest kwasów omega-6-, które to z kolei nie przysłużą się naszemu zdrowiu.

Szkodliwe ryby – tuńczyk

Chętnie spożywany – w Polsce najczęściej w postaci puszkowanej, co samo w sobie jest już dużym błędem dietetycznym. Jeśli chodzi o tuńczyka w postaci surowej – także nie będzie dobrym wyborem.

Tuńczyk to morska ryba. Chuda, o dużej zawartości białka – wydawałoby się – marzenie każdego dietetyka. A jednak lepiej go nie jeść: unikać tuńczyka powinny ciężarne oraz dzieci i młodzież. Podobnie jak tilapia, a także wszystkie inne gatunki ryb osiągających duże rozmiary tuńczyk, ważąc nawet 200 kg, zawiera w sobie pokaźną ilość toksyn i metali ciężkich.

d363hmf

Co ciekawe, zawiera także histaminę, czyli hormon obecny i w ludzkim ciele. Jednak w dużych ilościach lub u osób wrażliwych, hormon ten może powodować silne reakcje alergiczne.

Dodatkowo hodowle tuńczyka niestety wiążą się z tymi samymi zagrożeniami, co w przypadku każdego gatunku: antybiotyki, hormony i przerybione zbiorniki.

Szkodliwe ryby – dorsz

To jedna z najbardziej lubianych w Polsce ryb. Ma białe, sprężyste mięso, które z łatwością można przygotować na wiele sposobów.

d363hmf

Choć jest o wiele bardziej wartościowy niż panga, halibut, tuńczyk czy tilapia, to mało kto wie, że dorsz nie należy do najzdrowszych. Jak pokazują analizy – dorsz, śledź czy łosoś mają co prawda stosunkowo niską zawartość szkodliwych metali ciężkich, ale najwyższe stężenia dioksyn/furanów i PCB. To sprawia, że dorsz nie powinien zbyt często pojawiać się na naszym stole.

Oczywiście nie oznacza to, że należy wyeliminować ryby z diety całkowicie – wybierajmy jednak świadomie i pamiętajmy o różnorodności, a także bolesnej niekiedy prawdzie, że cena niemal nigdy nie idzie w parze z jakością.

Smażona ryba z warzywami 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d363hmf
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d363hmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d363hmf
Więcej tematów