Trwa ładowanie...
25-11-2014 21:53

Święta dla opornych - porady dotyczące najważniejszych dań

Przygotowania do wigilijnej kolacji kojarzą ci się z ciężką pracą i godzinami spędzonymi w kuchni? Nie musi tak być. Są przecież sposoby na przygotowanie bardzo smacznych dań w prosty i przyjemny sposób.

Święta dla opornych - porady dotyczące najważniejszych dańŹródło: Shutterstock
d46gijm
d46gijm

Przygotowania do wigilijnej kolacji kojarzą ci się z ciężką pracą i godzinami spędzonymi w kuchni? Nie musi tak być. Są przecież sposoby na przygotowanie bardzo smacznych dań w prosty i przyjemny sposób.

Jeśli wydaje ci się, że nie masz smykałki do gotowania, a przygotowanie Wigilii cię przerasta, mamy dobrą wiadomość – dasz sobie ze wszystkim radę. Tradycja nakazuje, żeby na świątecznym stole znalazło się dwanaście potraw. Jak ułatwić sobie pracę, a przy tym mieć pewność, że dania okażą się apetyczne i smakowite?

Jedną ze sztandarowych wigilijnych potraw jest barszcz z uszkami. Bardzo prosty i szybki barszczyk zrobimy z suszonych buraków. Wystarczy zagotować wywar (grzybowy, warzywny), dorzucić czosnku, suszonych grzybów i ok. 10 dag suszonych buraków. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez ok. 30 minut. Barszcz przed podaniem przecedzić i doprawić.

Jeśli robimy barszczyk, możemy darować sobie zupę grzybową i na odwrót. Gościom na pewno wystarczy jedna zupa, zwłaszcza że będą na nich czekały również inne smakołyki. Do zupy grzybowej nie musimy gotować makaronu – będzie wyborna, gdy posypiemy ją np. uprażonymi na suchej patelni pestkami dyni.

Ułatwimy sobie pracę, robiąc jedno ciasto na uszka i pierogi z kapustą i grzybami. Wystarczy mąka, żółtko, gorąca woda i odrobina soli, by wyczarować elastyczne, miękkie, bardzo smaczne ciasto. Pierogi, zrumienione na patelni przed podaniem, będą bardzo ładnie prezentować się na talerzu.

d46gijm

Symbolem Wigilii jest mak – symbol obfitości; jego spożywanie tego dnia ma nam zapewnić szczęście. Jedną z najprostszych świątecznych potraw są kluski z makiem. Do ich przygotowania wystarczy: makaron krajanka, suchy mak, mleko, miód, rodzynki, cukier i skórka pomarańczowa. Kluski będą prezentowały się bardzo apetycznie posypane podprażonymi płatkami migdałowymi.

Obowiązkowym daniem na świątecznym stole jest karp. Rybę kupmy w dzwonkach. Przed obróbką natrzyjmy ją solą i białym pieprzem. Karpia smażymy na patelni (najlepiej grillowej) – wcześniej możemy go obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej – albo pieczemy w piekarniku (będzie zdrowsza). Ryba będzie smaczna np. ze zrumienionymi krążkami cebuli.

Gościom na pewno zasmakuje też śledź w śmietanie – to symbol postu i oczekiwania. Filety śledziowe (matiasy) dzielimy na porcje i podajemy z sosem, który zrobimy, łącząc szklankę kwaśnej śmietany z dwoma startymi jabłkami oraz drobno posiekaną cebulą. Sos trzeba jeszcze doprawić do smaku – i gotowe. Potrawa jest najsmaczniejsza, jeśli śledzia polejemy sosem i przed podaniem wstawimy na dwie godziny do lodówki.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kompotu z suszu. Warto go zrobić, bo jego ugotowanie nie jest trudne, a składniki dobrze wpływają na trawienie. Do przygotowania kompotu z suszu potrzebne nam będą takie składniki jak: suszone śliwki, jabłka, gruszki i rodzynki. Mały trik polega na tym, by po ugotowaniu odstawić kompot w chłodne miejsce (na kilka godzin) – gdy smaki się połączą, wytworzy się znakomity aromat.

d46gijm

Najprostszym wigilijnym wypiekiem jest piernik. Miód, masło, mąka, przyprawy (śmiało możemy skorzystać z gotowej mieszanki korzennej), bakalie, mleko – to najważniejsze składniki, z których zrobimy to aromatyczne ciasto. Przed podaniem piernik możemy przełożyć marmoladą i polać roztopioną czekoladą.

Ważne, aby wigilijne potrawy były pięknie udekorowane i apetycznie podane. Warto je przed zaserwowaniem doprawić zieleniną. Do śledzia w śmietanie pasują krążki cytryny, a do karpia – drobno posiekane orzechy, rodzynki lub płatki migdałowe.

Na wigilijnym stole połóżmy ozdobny obrus, elegancki bieżnik i świąteczne serwetki. Dobierzmy do tego ładne świeczniki, elegancką zastawę, gustowny stroik… Na stole możemy wysypać w paru miejscach świąteczne konfetti. Niech w zasięgu wzroku znajdą się mandarynki – ich zapach i widok umili wigilijną kolację. Ładnie będą się też prezentować cukierki, orzechy i czekoladki na eleganckiej paterze.

Ewa Podsiadły-Natorska

d46gijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gijm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj