Sposób na postny obiad - pyry z gzikiem
Ziemniaki ugotowane w mundurkach, a do tego solidna porcja świeżego twarogu ze szczypiorkiem i przyprawami. Pyry z gzikiem to najpopularniejsze danie kuchni wielkopolskiej. Jest świetną propozycją na piątkowy, postny obiad. Zaskakuje prostotą i smakiem. Jaki jest sekret ten wyjątkowej potrawy? Przekonajcie się sami.
Ziemniaki ugotowane w mundurkach, a do tego solidna porcja świeżego twarogu ze szczypiorkiem i przyprawami. Pyry z gzikiem to najpopularniejsze danie kuchni wielkopolskiej. Jest świetną propozycją na piątkowy, postny obiad. Zaskakuje prostotą i smakiem. Jaki jest sekret tej wyjątkowej potrawy? Przekonajcie się sami.
Gotowane pyry z twarogowym farszem stały się popularne na początku XIX wieku, kiedy to ziemniaki szturmem wdarły się na poznańskie stoły. Przysmak jadano głównie w piątki, jako danie postne. W oryginalnym przepisie wyszorowane, młode ziemniaki gotuje się w mundurkach, tak by zachowały jak najwięcej witamin i składników odżywczych. Następnie przygotowuje się gzik, czyli masę twarogową, z którą podaje się ziemniaki. Ser powinien być naturalny, najlepiej tłusty.
Poznańskie restauracje serwują pyry z gzikiem na wiele sposobów. Na słodko i słono, z rozmaitymi dodatkami, np. czerwoną cebulką, kminkiem, czarnuszką. W zależności od danego sezonu, danie przechodzi metamorfozę. Wiosną podaje się je ze świeżym ogórkiem lub rzodkiewką, latem do młodych ziemniaków dodaje się świeże zioła i pomidory.
Przepis na pyry z gzikiem
1 kg ziemniaków
300 g białego twarogu
1 mała posiekana cebula
pęczek szczypiorku
1/2 łyżeczki czarnuszki
sól, pieprz
Przygotowanie: ziemniaki gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie. Ser mieszamy ze śmietaną. Dodajemy cebulkę, szczypiorek i czarnuszkę. Doprawiamy solą, pieprzem. Ziemniaki kroimy na pół. Na każdą część nakładamy kopiastą łyżkę gziku. Podajemy z masłem. Smacznego!